Kodeks drogowy pod pewnymi warunkami dopuszcza możliwość samodzielnego holowania pojazdów. Przy transporcie samochodu ciężarowego z przyczepą mogą pojawić się problemy związane z utrzymaniem stabilności i trudności w manewrowaniu. Dlatego przy holowaniu ciężarówki ważna jest nie tylko znajomość przepisów i doświadczenie. Wymagane są również odpowiednie uprawnienia oraz specjalistyczny sprzęt.
Auto po kolizji lub awarii może być holowane przez drugi sprawny pojazd, o ile nie zagraża innym uczestnikom ruchu. Holowanie nie jest skomplikowane, zwłaszcza dla doświadczonego kierowcy, ale jest obwarowane przepisami. Za ich złamanie, w tym za dostosowanie prędkości, mandat otrzyma kierowca holujący. Przeczytaj artykuł i dowiedz się:
- Z jaką prędkością można holować samochód?
- Jakie zasady obowiązują kierowców podczas holowania?
Odpowiednie zabezpieczenie auta na lawecie jest niezwykle ważne. Prawidłowe użycie akcesoriów mocujących o właściwych parametrach pozwoli uchronić cenny ładunek przed uszkodzeniem. Bezpieczne zorganizowanie transportu jest też możliwe dzięki znajomości przepisów. W tym artykule przybliżymy zasady obowiązujące kierowców pojazdów z lawetą oraz odpowiemy na pytania: O czym pamiętać podczas mocowania samochodu na lawecie? Jakie akcesoria do lawet wybrać? Jak zabezpieczyć transportowany pojazd?