Jak zarejestrować przyczepę lekką samochodową?

Jak zarejestrować przyczepę lekką samochodową?
Kiedy podejmiemy decyzję o kupnie przyczepy, do głowy przychodzi pytanie, jak ją zarejestrować? Okazuje się, że to nic trudnego. W poniższym artykule krok po kroku pokażemy, jak to zrobić.
Obecnie najpopularniejszym kanałem dystrybucji przyczep lekkich o maksymalnym DMC 750 kg są supermarkety (Castorama, Leroy Merlin), dilerzy stacjonarni, którzy w swojej ofercie mają przyczepy różnych producentów (TEMARED, martz, Wiola, Branderup). Z dnia na dzień popularność zyskuje sprzedaż przyczep przez internet (takie rozwiązanie oferuje np. nasz sklep: https://www.unitrailer.pl, gdzie znajduje się nasza przyczepka samochodowa o nazwie Garden Trailer 200.
Gdy zdecydujemy się na zakup przyczepy przez internet, należy dokładnie sprawdzić sprzedawcę. Najważniejszą informacją, która jak najbardziej powinna interesować kupującego, to czy towar, który oferuje dany sklep spełnia wszystkie wymogi prawne. Ponadto, potencjalny klient powinien dowiedzieć się, czy do przyczepy wystawia wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji.
Jakie dokumenty potrzebne są do zarejestrowania fabrycznie nowej przyczepy samochodowej?
Do rejestracji przyczepy niezbędna jest homologacja, oświadczenie oraz faktura VAT. Jeśli nawet jesteśmy osobą prywatną, to do rejestracji przyczepy będziemy potrzebować faktury. Na niej powinny znajdować się dane nabywcy: nazwa, adres, NIP (w przypadku osób prywatnych jeszcze do niedawna był potrzebny nr PESEL osoby rejestrującej pojazd ale w związku z RODO ten wymóg został zniesiony), a także nazwa producenta przyczepy, model przyczepy, rok produkcji, kolor, oraz numer ewidencyjny VIN. Jest to niezwykle ważne, gdyż bez tych wszystkich danych nie zarejestrujemy przyczepy w Wydziału Komunikacji.
Jakie DMC dla nowo kupowanej przyczepy?
W dowodzie rejestracyjnym samochodu należy sprawdzić, jaką maksymalną Dopuszczalną Masę Całkowitą (DMC) może mieć nasza przyczepa. Jeżeli wartość ta jest mniejsza niż 750 kg, to trzeba o tym fakcie poinformować sprzedającego jeszcze przed zakupem, aby mógł on wystawić prawidłową homologację.
Po dopilnowaniu wszystkich formalności w końcu jesteśmy w posiadaniu naszej przyczepy! Co teraz? Udajemy się do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym wraz z kompletem wystawionych dokumentów, aby wyrobić tablicę rejestracyjną, bez której nasz nowy nabytek nie ma prawa wyjechać na jezdnię.
Jaki jest koszt zarejestrowania przyczepy?
Koszt wyrobienia tablic wynosi 121,50 złotych (dane na wrzesień 2021). Dodatkowo w dniu rejestracji należy wykupić polisę OC - np. dzwoniąc pod numer 22 543 88 89 do firmy Generali. Koszt polisy zależy od ładowności przyczepy. Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie mają jednakowej ceny na ubezpieczenie przyczepy. W tym wypadku możemy skorzystać z porównywarki ofert ubezpieczycieli, co pozwoli nam wybrać najbardziej korzystny dla nas wariant albo ze specjalnej oferty przygotowanej dla naszych Klientów, na którą warto się powołać. Co ważne, przyczepy lekkie nie wymagają przeglądu technicznego. Jedynym kosztem jaki ponosimy (poza kosztem samej przyczepy), jest rejestracja i ubezpieczenie.
Rejestracja przyczepy samochodowej
Bywa tak, że chcemy kupić i odebrać przyczepę osobiście. Wielu klientów lubi obejrzeć towar przed jego kupnem. Większość sklepów internetowych godzi się na taką opcję. Trzeba jednak pamiętać, że nie możemy przewozić niezarejestrowanej przyczepy po drogach publicznych. Co należałoby zrobić w sytuacji, kiedy musimy odebrać nową przyczepę od sprzedawcy i przewieźć ją do miejsca naszego zamieszkania? W takim przypadku musimy udać się do miejscowego Wydziału Komunikacji i poprosić o tablice rejestracyjne tymczasowe, pozwalające na przewóz pojazdu z miejsca zakupu do miejsca docelowej rejestracji. Koszt wyrobienia tymczasowych tablic to 40,75 złotych. Należy pamiętać, że tablice tymczasowe są ważne do 30 dni.