Darmowa dostawa od 500,00 zł

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej

Liczba znalezionych towarów: 12

Podświetlenie tablicy rejestracyjnej jest kluczowym elementem zapewniającym widoczność numeru rejestracyjnego pojazdu po zmroku oraz w warunkach ograniczonej widoczności. Zgodnie z przepisami, każdy pojazd poruszający się po drogach musi być wyposażony w sprawne oświetlenie tablic rejestracyjnych, które umożliwia ich czytelność z odległości co najmniej 25 metrów

lampa oświetlenia tablicy rejestracyjnej

Oświetlenie LED - nowoczesne rozwiązanie

W ostatnich latach, oświetlenie typu LED zyskało sporą popularność. Lampa oświetlenia tablicy rejestracyjnej LED wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną, długą żywotnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Technologia LED pozwala na uzyskanie jasnego, białego światła, które skutecznie podświetla numer rejestracyjny, nie powodując przy tym efektu oślepiania.


Lampki tablicy rejestracyjnej - tradycyjne rozwiązania

Standardowe lampki tablicy rejestracyjnej często wykorzystują tradycyjne żarówki halogenowe lub żarowe. Choć są one mniej energooszczędne niż LEDowe, nadal znajdują zastosowanie w wielu pojazdach. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan tych lamp, gdyż uszkodzenie lub przepalenie żarówki może skutkować brakiem oświetlenia tablicy rejestracyjnej, co jest niezgodne z przepisami i może prowadzić do mandatu karnego.


Czy podświetlenie tablicy rejestracyjnej jest obowiązkowe?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podświetlenie tablicy rejestracyjnej jest obowiązkowe. Każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi mieć sprawne oświetlenie tablicy rejestracyjnej, które umożliwia czytelną identyfikację numeru rejestracyjnego w nocy oraz w warunkach ograniczonej widoczności. Brak podświetlenia tablicy rejestracyjnej jest traktowany jako wykroczenie i może skutkować nałożeniem mandatu. Wymagania dotyczące oświetlenia tablic rejestracyjnych określają, że musi ono być bezpośrednio widoczne z odległości większej niż 25 metrów.

Sprawność oświetlenia tylnej tablicy rejestracyjnej jest również kontrolowana podczas obowiązkowych badań technicznych pojazdu. Nieprawidłowości w działaniu tego oświetlenia mogą być powodem do nieprzyznania pojazdowi pozytywnej oceny z badania.


Montaż lampki oświetlenia tablic rejestracyjnych

Montaż oświetlenia tablicy rejestracyjnej LED jest procesem, który można wykonać samodzielnie, kierując się kilkoma prostymi krokami:


  • Upewnij się, że wybrane oświetlenie LED jest kompatybilne z modelem konkretnego samochodu. Szukaj lamp w plastikowej obudowie, która zapewni odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz ułatwi montaż.
  • Zbierz wszystkie niezbędne narzędzia, takie jak śrubokręt, klucze nasadowe oraz możliwe zaciski, które będą potrzebne do demontażu starego oświetlenia oraz montażu nowego.
  • Ostrożnie zdemontuj stare oświetlenie tablicy rejestracyjnej. W zależności od modelu pojazdu, może być to związane z usunięciem śrub mocujących lub zatrzasków w plastikowej obudowie.
  • Po umieszczeniu lampy w odpowiednim miejscu, przystąp do podłączenia elektrycznego. Oświetlenie LED często podpina się bezpośrednio do istniejącego systemu elektrycznego pojazdu za pomocą złączy, które są częścią lampy.
  • W razie wątpliwości co do montażu lub specyfikacji oświetlenia, zaleca się konsultację z profesjonalnym mechanikiem lub w serwisie samochodowym.

Oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej pełni więc kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach. Jest to element, który bezpośrednio wpływa na widoczność pojazdu oraz jego identyfikację w warunkach nocnych lub przy ograniczonej widoczności. Dlatego też, oświetlenie to musi spełniać określone wymagania, aby było skuteczne i zgodne z obowiązującymi przepisami.

pixel