Choose your language
and country
bułgarski
czeski
duński
niemiecki
grecki
angielski
hiszpański
estoński
francuski
włoski
litewski
łotewski
niderlandzki
norweski
portugalski
rumuński
słowacki
słoweński
szwedzki
ukraiński
Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak bezpiecznie zamocować auto na lawecie?

2024-04-02
Jak bezpiecznie zamocować auto na lawecie?

Jak bezpiecznie zamocować auto na lawecie?

Odpowiednie zabezpieczenie auta na lawecie jest niezwykle ważne. Prawidłowe użycie akcesoriów mocujących o właściwych parametrach pozwoli uchronić cenny ładunek przed uszkodzeniem. Bezpieczne zorganizowanie transportu jest też możliwe dzięki znajomości przepisów. W tym artykule przybliżymy zasady obowiązujące kierowców pojazdów z lawetą oraz odpowiemy na pytania: O czym pamiętać podczas mocowania samochodu na lawecie? Jakie akcesoria do lawet wybrać? Jak zabezpieczyć transportowany pojazd?

Transport samochodu na lawecie – zasady

W trakcie ładowania auta na lawetę należy zwrócić uwagę na właściwe zabezpieczenie miejsca załadunku.Laweta powinna być widoczna dla innych uczestników ruchu, dlatego pamiętaj o włączeniu świateł ostrzegawczych lub awaryjnych. W pojeździe ładowanym na lawetę również należy włączyć oświetlenie awaryjne. Kierowca ma obowiązek założenia kamizelki odblaskowej. W trakcie transportu auta obowiązują następujące zasady: Masa lawety, na której znajduje się auto, nie może przekraczać wagi ciągnącego pojazdu, a nacisk na hak samochodu, nie powinien przekraczać 10 procent. Poza terenem zabudowanym prędkość należy ograniczyć do 70 km/h na drogach jednojezdniowych i do 80 km/h na drogach dwujezdniowych, ekspresowych oraz na autostradach.

Jak bezpiecznie załadować auto na lawetę?

Centrowanie samochodu na lawecie to moment kluczowy. Błąd popełniony na tym etapie może skutkować uszkodzeniem zarówno samochodu, jak i lawety. Dlatego warto skorzystać z pomocy drugiej osoby. Rozpocznij od zaparkowania auta ciągnącego lawetę na płaskim terenie. Dla bezpieczeństwa zaciągnij hamulec ręczny. Przed załadowaniem samochodu na platformę, ustal miejsca, w których powinny znaleźć się przednie i tylne koła transportowanego pojazdu. Odpowiednio wycentruj auto w trakcie umieszczania go na lawecie. Wjeżdżaj albo wciągaj auto na lawetę powoli i tą osią, nad którą jest silnik, aby dociążyć przód lawety. Gdy samochód znajduje się już na platformie, zaciągnij hamulec ręczny i poluzuj dźwignię biegów. Przed przystąpieniem do zabezpieczania auta możesz umieścić pod kołami kliny.

Pas transportowy – który wybrać?

Pas transportowy to dwuczęściowy element mocujący, który zabezpiecza przewożony ładunek. Składa się z napinacza oraz taśmy zakończonej hakiem. Może być wyposażony w szelkę, gumę lub kostki. Odpowiednio zapięte pasy, dopasowane do wagi i wielkości przewożonego samochodu, stabilizują koła na czas transportu i unieruchamiają pojazd. Bezpieczne mocowanie auta na lawecie zależy od wytrzymałości, grubości i długości pasa. Dobrej jakości pas mocujący o wytrzymałości 5 ton pozwala na bezpieczne przewożenie ciężkich pojazdów. Na etykietach dołączonych do pasów znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Przy wyborze pasów transportowych należy wziąć pod uwagę przede wszystkim: masę ładunku, szerokość koła, konstrukcję lawety. Pamiętaj, że w przypadku przewozu auta na terenie innego kraju trzeba zapoznać się z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. Przykładowo w Niemczech przy transporcie załadunku wymagane są trzypunktowe pasy z rękawem ochronnym.

Metody mocowania auta na lawecie

Możemy wymienić trzy podstawowe sposoby zabezpieczania pojazdu na lawecie. Każdy z nich jest równie skuteczny. Wyróżniamy mocowanie: trzypunktowe na kole za pomocą plastikowych kostek. trzypunktowe na kole przy użyciu gumowego rękawa ochronnego. dwupunktowe z szelką z taśmy poliestrowej (poza osią koła). Kostki i rękaw gumowy chronią pas przed przetarciem. Natomiast mocowanie dwupunktowe z szelką sprawdzi się przy lawecie bez perforowanego podłoża. Do każdego z wymienionych sposobów możliwe jest dopasowanie odpowiedniej taśmy z hakiem.

Jak zabezpieczyć auto na lawecie?

Podczas przewozu ładunków o dużej masie powstaje ryzyko przesunięcia się transportu, dlatego tak ważne jest prawidłowe zamocowanie auta na platformie. Najlepiej wykorzystać do tego celu 3 lub 4 pasy mocujące do lawety, przystosowane m.in. do masy przewożonego samochodu. Na początku sprawdź pasy lawetowe pod kątem możliwych uszkodzeń, aby uniknąć ryzyka ich zerwania w trakcie transportu. Oceń także ich wytrzymałość, biorąc pod uwagę normy bezpieczeństwa, które dopuszczają maksymalne obciążenie pasa. Zamontuj pasy transportowe zgodnie z instrukcją producenta. Załóż je na co najmniej trzy koła, a najlepiej na wszystkie koła pojazdu. Przypnij je za pomocą haków do odpowiednich punktów, które znajdują się na ramie lub perforowanym podłożu lawety. Tak profesjonalne mocowanie zwiększa siłę docisku samochodu i unieruchamia auto. Przed wyruszeniem w trasę upewnij się, czy pasy są odpowiednio napięte, a taśma nie jest poskręcana oraz czy klamry zostały prawidłowo zapięte. Dodatkowo do zablokowania przednich i tylnych kół możesz wykorzystać specjalne belki zabezpieczające. Po usunięciu wszystkich zabezpieczeń ważne jest zachowanie pełnej kontroli przez bardzo wolne opuszczanie pojazdu z lawety, co pozwoli na bezpieczny rozładunek.

pixel