Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak bezpiecznie zamocować auto na lawecie?

2024-04-02
Jak bezpiecznie zamocować auto na lawecie?

Jak bezpiecznie zamocować auto na lawecie?

Odpowiednie zabezpieczenie auta na lawecie jest niezwykle ważne. Prawidłowe użycie akcesoriów mocujących o właściwych parametrach pozwoli uchronić cenny ładunek przed uszkodzeniem. Bezpieczne zorganizowanie transportu jest też możliwe dzięki znajomości przepisów. W tym artykule przybliżymy zasady obowiązujące kierowców pojazdów z lawetą oraz odpowiemy na pytania: O czym pamiętać podczas mocowania samochodu na lawecie? Jakie akcesoria do lawet wybrać? Jak zabezpieczyć transportowany pojazd?

Transport samochodu na lawecie – zasady

W trakcie ładowania auta na lawetę należy zwrócić uwagę na właściwe zabezpieczenie miejsca załadunku.Laweta powinna być widoczna dla innych uczestników ruchu, dlatego pamiętaj o włączeniu świateł ostrzegawczych lub awaryjnych. W pojeździe ładowanym na lawetę również należy włączyć oświetlenie awaryjne. Kierowca ma obowiązek założenia kamizelki odblaskowej. W trakcie transportu auta obowiązują następujące zasady: Masa lawety, na której znajduje się auto, nie może przekraczać wagi ciągnącego pojazdu, a nacisk na hak samochodu, nie powinien przekraczać 10 procent. Poza terenem zabudowanym prędkość należy ograniczyć do 70 km/h na drogach jednojezdniowych i do 80 km/h na drogach dwujezdniowych, ekspresowych oraz na autostradach.

Jak bezpiecznie załadować auto na lawetę?

Centrowanie samochodu na lawecie to moment kluczowy. Błąd popełniony na tym etapie może skutkować uszkodzeniem zarówno samochodu, jak i lawety. Dlatego warto skorzystać z pomocy drugiej osoby. Rozpocznij od zaparkowania auta ciągnącego lawetę na płaskim terenie. Dla bezpieczeństwa zaciągnij hamulec ręczny. Przed załadowaniem samochodu na platformę, ustal miejsca, w których powinny znaleźć się przednie i tylne koła transportowanego pojazdu. Odpowiednio wycentruj auto w trakcie umieszczania go na lawecie. Wjeżdżaj albo wciągaj auto na lawetę powoli i tą osią, nad którą jest silnik, aby dociążyć przód lawety. Gdy samochód znajduje się już na platformie, zaciągnij hamulec ręczny i poluzuj dźwignię biegów. Przed przystąpieniem do zabezpieczania auta możesz umieścić pod kołami kliny.

Pas transportowy – który wybrać?

Pas transportowy to dwuczęściowy element mocujący, który zabezpiecza przewożony ładunek. Składa się z napinacza oraz taśmy zakończonej hakiem. Może być wyposażony w szelkę, gumę lub kostki. Odpowiednio zapięte pasy, dopasowane do wagi i wielkości przewożonego samochodu, stabilizują koła na czas transportu i unieruchamiają pojazd. Bezpieczne mocowanie auta na lawecie zależy od wytrzymałości, grubości i długości pasa. Dobrej jakości pas mocujący o wytrzymałości 5 ton pozwala na bezpieczne przewożenie ciężkich pojazdów. Na etykietach dołączonych do pasów znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Przy wyborze pasów transportowych należy wziąć pod uwagę przede wszystkim: masę ładunku, szerokość koła, konstrukcję lawety. Pamiętaj, że w przypadku przewozu auta na terenie innego kraju trzeba zapoznać się z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. Przykładowo w Niemczech przy transporcie załadunku wymagane są trzypunktowe pasy z rękawem ochronnym.

Metody mocowania auta na lawecie

Możemy wymienić trzy podstawowe sposoby zabezpieczania pojazdu na lawecie. Każdy z nich jest równie skuteczny. Wyróżniamy mocowanie: trzypunktowe na kole za pomocą plastikowych kostek. trzypunktowe na kole przy użyciu gumowego rękawa ochronnego. dwupunktowe z szelką z taśmy poliestrowej (poza osią koła). Kostki i rękaw gumowy chronią pas przed przetarciem. Natomiast mocowanie dwupunktowe z szelką sprawdzi się przy lawecie bez perforowanego podłoża. Do każdego z wymienionych sposobów możliwe jest dopasowanie odpowiedniej taśmy z hakiem.

Jak zabezpieczyć auto na lawecie?

Podczas przewozu ładunków o dużej masie powstaje ryzyko przesunięcia się transportu, dlatego tak ważne jest prawidłowe zamocowanie auta na platformie. Najlepiej wykorzystać do tego celu 3 lub 4 pasy mocujące do lawety, przystosowane m.in. do masy przewożonego samochodu. Na początku sprawdź pasy lawetowe pod kątem możliwych uszkodzeń, aby uniknąć ryzyka ich zerwania w trakcie transportu. Oceń także ich wytrzymałość, biorąc pod uwagę normy bezpieczeństwa, które dopuszczają maksymalne obciążenie pasa. Zamontuj pasy transportowe zgodnie z instrukcją producenta. Załóż je na co najmniej trzy koła, a najlepiej na wszystkie koła pojazdu. Przypnij je za pomocą haków do odpowiednich punktów, które znajdują się na ramie lub perforowanym podłożu lawety. Tak profesjonalne mocowanie zwiększa siłę docisku samochodu i unieruchamia auto. Przed wyruszeniem w trasę upewnij się, czy pasy są odpowiednio napięte, a taśma nie jest poskręcana oraz czy klamry zostały prawidłowo zapięte. Dodatkowo do zablokowania przednich i tylnych kół możesz wykorzystać specjalne belki zabezpieczające. Po usunięciu wszystkich zabezpieczeń ważne jest zachowanie pełnej kontroli przez bardzo wolne opuszczanie pojazdu z lawety, co pozwoli na bezpieczny rozładunek.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
pixel