Jakie prawo jazdy jest potrzebne, by móc jeździć z przyczepą samochodową?
Jakie prawo jazdy jest potrzebne, by móc jeździć z przyczepą samochodową?
Przyczepy samochodowe niewątpliwie ułatwiają oraz usprawniają przewóz przeróżnych towarów i materiałów. Dodatkowa powierzchnia ładunkowa umożliwia przetransportowanie większej ilości przedmiotów oraz substancji, które zwykle sprawiają niemało kłopotów podczas przewozu, np. piasku, drewna opałowego czy obiektów gabarytowych. Jednak korzystanie z nierzadko zbawiennej pomocy przyczepki samochodowej podlega pewnym ograniczeniom. Czy do prowadzenia auta z przyczepą wymagane jest prawo jazdy? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na następujące pytania: czy kierowca potrzebuje prawa jazdy, by móc jeździć z przyczepą samochodową? W jakiej sytuacji wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii B+E? Czym jest tajemniczo brzmiący kod B96 i kiedy będziemy go potrzebować?
Przyczepa samochodowa i jej DMC
Według Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) Nr 70/2012 z dnia 18 stycznia 2012 r. w sprawie sprawozdań statystycznych w odniesieniu do transportu drogowego rzeczy przyczepa jest to „pojazd drogowy przeznaczony do transportu rzeczy przeznaczony do bycia ciągniętym przez pojazd samochodowy transportowy”. Definicja ta jest jasna i klarowna, jednak nie wskazuje nam warunków, jakie musi spełnić kierowca, by móc poruszać się autem z podpiętą przyczepką. Z powyższego fragmentu Rozporządzenia PE nie jesteśmy w stanie wyczytać, jakie prawo jazdy jest potrzebne, by móc jeździć z przyczepą samochodową.
Kluczową sprawą jest poznanie i określenie dmc przyczepy. Czym jest wspomniane dmc? Według Kodeksu drogowego: dmc określa łączną masą pojazdu (lub zespołu pojazdów) pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze. W zależności od rodzaju przyczepy wartość dmc może zawierać się w przedziałach od 300 kg do 750 kg w przypadku przyczep lekkich lub od 760 kg aż do 3500 kg w przypadku przyczep ciężkich. Łączna masa zespołu pojazdów w przypadku przyczep lekkich nie może przekraczać 4250 kg, przy czym 3500 kg przypada na masę samochodu, a pozostałe 750 kg na masę przyczepki.
Co więcej, gdy dmc przyczepy przekracza 750 kg, musi ona posiadać urządzenie najazdowe z hamulcem lub hamulec uruchamiany z miejsca kierowcy. Hamulec bezwładnościowy (najazdowy) może być zastosowany w przyczepach ciągniętych przez pojazd, którego dmc nie jest mniejsza niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy.
Przyczepki lekkie, przeznaczone do użytku domowego, zawierają się w przedziale dmc do 750 kg. W ofercie sklepu Unitrailer znajdziecie lekkie przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg. By móc podpiąć naszą przyczepkę Garden Trailer czy Home Trailer i poruszać się z nią po jezdni, będziecie wyłącznie potrzebować prawa jazdy kategorii B. Uwaga! Kierowca może przemieszczać się samochodem z podpiętą przyczepą inną niż lekka, jeśli dmc zespołu pojazdów nie przekracza 3500 kg. Przyjrzymy się temu bliżej: samochód osobowy o masie 1000 kg może ciągnąć przyczepę, której dmc wynosi 1500 kg.
Prawo jazdy B+E – kiedy jest wymagane?
Prawo jazdy kategorii B+E przyda się osobom, które potrzebują nieco cięższych i wytrzymałych przyczep, przeznaczonych do transportowania ładunków gabarytowych. O ile w przypadku przyczepek lekkich do użytku domowego nie potrzebujemy dodatkowych uprawnień do ich prowadzenia, to w przypadku przyczep ciężkich, czyli takich, których dmc nieprzekraczającej 3500 kg, nie obejdzie się bez rozszerzenie prawa jazdy kategorii B o kategorię E.
Osoba, która posiada prawo jazdy B+E, zyskuje prawo do prowadzenia zespołu pojazdów, których dmc nie przekracza 7500 kg. Dopuszczalna masa całkowita takiej przyczepy może być większa niż dopuszczalna masa całkowita pojazdu, ale jej rzeczywista masa całkowita musi być mniejsze lub równe rzeczywista masa całkowita auta.
Prawo jazdy kategorii B+E umożliwia ponadto prowadzenie zespołu pojazdów, na który składa się pojazd wolnobieżny z ograniczeniem prędkości do 25 km/h oraz przyczepa. Jak zrobić prawo jazdy B+E? Kierowca chcący rozszerzyć prawo jazdy kategorii B o kategorię E ma obowiązek odbyć kurs, na który składa się 15 godzin zajęć praktycznych na placu. Prawo jazdy na przyczepę lub lawetę, czyli B+E, jest przyznawane po otrzymaniu pozytywnego wyniku egzaminu państwowego.
Kod B96 w prawie jazdy
Dla przypomnienia informacji: prawo jazdy kategorii B upoważnia kierowcę do prowadzenia zespołu pojazdów, którego łączna dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 4250 kg, przy czym 3500 kg przypada na samochód osobowy, a pozostałe 750 kg na przyczepę. Ponadto istnieje możliwość ciągnięcia przyczepy innej niż lekka, jeśli dmc obydwu pojazdów nie przekracza 3500 kg, np. jeśli dmc auta wynosi 1000 kg, to istnieje możliwość podpięcia przyczepy ciężkiej o dmc 1500 kg, przy czym konieczne jest zamontowania urządzenia najazdowego (hamulca bezwładnościowego).
Rozszerzenie do prawa jazdy kategorii B o kod 96 umożliwia prowadzenie zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony i przyczepie cięższej niż 750 kg, o ile łączna masa obydwu pojazdów nie przekracza 4250 kg. Kod 96 w prawie jazdy zdecydowanie ułatwia życie wielu kierowców, którzy nie muszą wyrabiać nowego prawa jazdy kategorii B+E, które jest kilkukrotnie droższe od rozszerzenia 96.