Choose your language
and country
bułgarski
czeski
duński
niemiecki
grecki
angielski
hiszpański
estoński
francuski
włoski
litewski
łotewski
niderlandzki
norweski
portugalski
rumuński
słowacki
słoweński
szwedzki
ukraiński
Darmowa dostawa od 500,00 zł

Opłaty Viatoll - samochód osobowy z przyczepą

2021-04-30
Opłaty Viatoll - samochód osobowy z przyczepą

Opłaty Viatoll - samochód osobowy z przyczepą

System Viatoll obowiązuje w naszym kraju także dla samochodów osobowy z przyczepą i, jeżeli nie chcemy zapłacić mandatu w wysokości 3000 PLN, to należy bezwzględnie przestrzegać zasady – Twój zestaw przekracza 3,5 T? Viatoll jest obowiązkowy. Nie ma tu żadnej tolerancji wagowej, nie obowiązuje też zasada – jadę „na pusto” samochodem osobowym z przyczepą to nie płacę. Kamery umieszczone na bramkach robią zdjęcia tablic rejestracyjnych samochodu i przyczepy, a system sumuje ich DMC, ściągając dane z centralnej ewidencji pojazdów. Nie sprawdzajcie, to działa! Im, nowszy holownik (nowsza norma emisji EURO), tym mniej zapłacimy za kilometr drogi objętej systemem e-myta Viatoll. Można oczywiście próbować omijać bramki, jeżdżąc samochodem osobowym z przyczepą gdzieś „bokami”, ale może być to uciążliwe na dłuższą metę. Wypożyczenie urządzenia Viatoll kosztuje 120 zł i jest to kaucja zwrotna.

Prawo jazdy na przyczepę

W Polsce, w przypadku samochodów osobowych i ciężarowych o DMC 3,5T, od kierującego wymagane jest Prawo Jazdy kategorii B. Według przepisów Kodeksu Drogowego, posiadając B możemy holować samochodem przyczepy lekkie, których DMC nie przekracza 750 kg. W przypadku cięższych przyczep sprawa robi się bardziej skomplikowana, pojawiają się także opłaty viaTOLL za samochód osobowy z przyczepą. Przygotowaliśmy tabelę, w której znajdziesz informację jaka kategoria Prawa Jazdy wymagana jest przy holowaniu innych przyczep niż lekkie i, kiedy pojawiają się opłaty viaTOLL za samochód osobowy z przyczepą.

Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym?

Ilość osi w przyczepie nie ma znaczenia, ważna jest tylko Dopuszczalna Masa Całkowita (DMC)! W przypadku przyczep lekkich (DMC do 750 kg), sprawdzamy w dowodzie rejestracyjnym samochodu pole O.2 i pole F.1 w dowodzie przyczepy. Jeżeli podana wartość DMC jest równa lub ta w samochodzie jest wyższa od Dopuszczalnej Masy Całkowitej przyczepy to zestaw jest zgodny z prawem.

Przepisy mówią, że posiadając kategorię B możemy dowolnym pojazdem o DMC 3,5 T ciągnąć przyczepę lekką. Może się tak zdarzyć, że do samochodu o DMC 3,5 T zaczepicie przyczepę o DMC 750 kg i sumaryczne DMC zestawu będzie wynosiło 4250 kg. Taki zestaw jest zgodny z prawem i jest to jedyna kombinacja, kiedy na „B” możemy przekroczyć 3,5 T, w innych przypadkach konieczne jest posiadanie kategorii B96 lub B + E (patrz tabela). Przekroczenie sumarycznej masy zestawu 3500 kg, obliguje kierowcę zestawu do opłaty viaTOLL za samochód osobowy z przyczepą.

Przyczepy ciężkie są wyposażone w hamulce, w Europie jest to najczęściej hamulec bezwładnościowy, czyli potocznie zwany najazdowym. W dowodzie rejestracyjnym naszego samochodu w polu O.1 podana jest wartość, jakiej wagi przyczepę z hamulcem może holować nasze auto. Niezależnie od wartości parametrów wpisywanych w rubrykach dowodu rejestracyjnego lub pozwolenia czasowego przy kodach O.1, O.2, F.3, podstawą do kontroli drogowej przyczepy będzie jej rzeczywista masa całkowita w odniesieniu do rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego. Przyczepa nie może być cięższa od samochodu, który ją holuje (przepis nie dotyczy samochodów terenowych z homologacją N1G lub M1G).

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

pixel