Masz pytanie? Zadzwoń: +48 22 100 20 47
Publikacja:2021-05-04
Udostępnij na:

Przyczepka samochodowa czy samochód dostawczy?

Przyczepka samochodowa czy samochód dostawczy?

Przyczepka samochodowa czy samochód dostawczy?

Tak postawione pytanie może Was wielu zdziwić, ale nie jest ono pozbawione sensu. W wielu małych firmach właściciele stają przed dylematem czy kupić do firmy przyczepkę, czy samochód dostawczy.

Większość małych przedsiębiorców, będących na początku swojej drogi biznesowej, musi liczyć się z kosztami. Zazwyczaj w gospodarstwie domowym jest jakiś samochód, który może być używany także na potrzeby początkującej firmy. Jeżeli potrzebujemy raz, dwa razy w tygodniu przewieść jakieś większe czy cięższe rzeczy, przyczepka samochodowa jest dobrym rozwiązaniem. Jest to także rozwiązanie tańsze, montaż haka holowniczego i zakup przyczepki kosztuje mnie niż samochód dostawczy. Samochód osobowy z przyczepką sprawdzi się także w sytuacji, kiedy chcemy przetransportować jakąś większą rzecz i cztery osoby. Podobne możliwości przewozowe oferują tylko samochody typu pickup lub duże samochody dostawcze z podwójną kabiną.

Wybór pomiędzy przyczepką czy dostawczy może dotyczyć sytuacji, kiedy zastanawiamy się, czy kupić większy samochód dostawczy na przykład o DMC 5,5T czy do samochodu dostawczego 3,5T dokupić dużą przyczepę ciężarową o podobnym DMC. Dużo oczywiście zależy od konkretnego przypadku.

Jeżeli w naszej firmie pracuje kierowca zawodowy, który mam prawo jazdy kat. C i posiada aktualne świadectwo kwalifikacji zawodowej (kurs na przewóz rzeczy – dotyczy wyłącznie kategorii prawo jazdy C1, C, C1+E, C+E), wybór pomiędzy przyczepką czy samochodem dostawczym wydaje się przesądzony.

Z drugiej strony, zgodnie z przepisami, do przewozu drogowego samochodem do 3500kg DMC, wymagane jest prawo jazdy kat. B. Nie ma też znaczenia czy samochód jest zarejestrowany na osobowy czy na ciężarowy. Kierowca kat. B jest zwolniony z kursu na przewóz rzeczy (szkolenia okresowe lub kurs kwalifikacyjny). Jeżeli poruszamy się zestawem pojazdów np.: 3,5T DMC z przyczepą 3,5T DMC musimy posiadać prawo jazdy kat. B+E, badanie lekarskie i psychotechniczne. Kierowca kat. B+E również jest zwolniony z kursu na przewóz rzeczy.

Jeżeli policzymy wszystkie koszty, włącznie z ewentualnym kursem na kat. B+E, zakupu i rejestracji przyczepy oraz opłatami drogowymi i wykorzystamy posiadany już samochód dostawczy do 3,5T, wybór pomiędzy przyczepka czy dostawczy stanie się oczywisty. Bardziej opłacalny okaże się zakup przyczepy i jazda zestawem o sumarycznym DMC 7000kg. Przewieziemy więcej towarów, zużywając podobną ilość paliwa a w zależności od potrzeby nadal możemy korzystać z wielu zalet samochodu dostawczego do 3,5T w mieście. nie może być cięższa od samochodu, który ją holuje (przepis nie dotyczy samochodów terenowych z homologacją N1G lub M1G).

Czy wybór pomiędzy przyczepka czy dostawczy zawsze jest łatwy ? Oczywiście, że nie. Należy jednak pamiętać, że przyczepa jest tańsza w zakupie i eksploatacji a w połączeniu z samochodem daje duże możliwości transportowe przy zachowaniu rozsądnych kosztów.

Polecane

pixel