Choose your language
and country
bułgarski
czeski
duński
niemiecki
grecki
angielski
hiszpański
estoński
francuski
włoski
litewski
łotewski
niderlandzki
norweski
portugalski
rumuński
słowacki
słoweński
szwedzki
ukraiński
Darmowa dostawa od 500,00 zł

Przyczepka samochodowa czy samochód dostawczy?

2021-05-04
Przyczepka samochodowa czy samochód dostawczy?

Przyczepka samochodowa czy samochód dostawczy?

Tak postawione pytanie może Was wielu zdziwić, ale nie jest ono pozbawione sensu. W wielu małych firmach właściciele stają przed dylematem czy kupić do firmy przyczepkę, czy samochód dostawczy.

Większość małych przedsiębiorców, będących na początku swojej drogi biznesowej, musi liczyć się z kosztami. Zazwyczaj w gospodarstwie domowym jest jakiś samochód, który może być używany także na potrzeby początkującej firmy. Jeżeli potrzebujemy raz, dwa razy w tygodniu przewieść jakieś większe czy cięższe rzeczy, przyczepka samochodowa jest dobrym rozwiązaniem. Jest to także rozwiązanie tańsze, montaż haka holowniczego i zakup przyczepki kosztuje mnie niż samochód dostawczy. Samochód osobowy z przyczepką sprawdzi się także w sytuacji, kiedy chcemy przetransportować jakąś większą rzecz i cztery osoby. Podobne możliwości przewozowe oferują tylko samochody typu pickup lub duże samochody dostawcze z podwójną kabiną.

Wybór pomiędzy przyczepką czy dostawczy może dotyczyć sytuacji, kiedy zastanawiamy się, czy kupić większy samochód dostawczy na przykład o DMC 5,5T czy do samochodu dostawczego 3,5T dokupić dużą przyczepę ciężarową o podobnym DMC. Dużo oczywiście zależy od konkretnego przypadku.

Jeżeli w naszej firmie pracuje kierowca zawodowy, który mam prawo jazdy kat. C i posiada aktualne świadectwo kwalifikacji zawodowej (kurs na przewóz rzeczy – dotyczy wyłącznie kategorii prawo jazdy C1, C, C1+E, C+E), wybór pomiędzy przyczepką czy samochodem dostawczym wydaje się przesądzony.

Z drugiej strony, zgodnie z przepisami, do przewozu drogowego samochodem do 3500kg DMC, wymagane jest prawo jazdy kat. B. Nie ma też znaczenia czy samochód jest zarejestrowany na osobowy czy na ciężarowy. Kierowca kat. B jest zwolniony z kursu na przewóz rzeczy (szkolenia okresowe lub kurs kwalifikacyjny). Jeżeli poruszamy się zestawem pojazdów np.: 3,5T DMC z przyczepą 3,5T DMC musimy posiadać prawo jazdy kat. B+E, badanie lekarskie i psychotechniczne. Kierowca kat. B+E również jest zwolniony z kursu na przewóz rzeczy.

Jeżeli policzymy wszystkie koszty, włącznie z ewentualnym kursem na kat. B+E, zakupu i rejestracji przyczepy oraz opłatami drogowymi i wykorzystamy posiadany już samochód dostawczy do 3,5T, wybór pomiędzy przyczepka czy dostawczy stanie się oczywisty. Bardziej opłacalny okaże się zakup przyczepy i jazda zestawem o sumarycznym DMC 7000kg. Przewieziemy więcej towarów, zużywając podobną ilość paliwa a w zależności od potrzeby nadal możemy korzystać z wielu zalet samochodu dostawczego do 3,5T w mieście. nie może być cięższa od samochodu, który ją holuje (przepis nie dotyczy samochodów terenowych z homologacją N1G lub M1G).

Czy wybór pomiędzy przyczepka czy dostawczy zawsze jest łatwy ? Oczywiście, że nie. Należy jednak pamiętać, że przyczepa jest tańsza w zakupie i eksploatacji a w połączeniu z samochodem daje duże możliwości transportowe przy zachowaniu rozsądnych kosztów.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

Pas transportowy z napinaczem 10M/50mm/5T

Pas transportowy z napinaczem 10M/50mm/5T

63,00 zł
50,99 zł5099 pkt.
Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 48,90 zł
Przyczepka motocyklowa UNITRAILER MOTO 2 NEW

Przyczepka motocyklowa UNITRAILER MOTO 2 NEW

3 519,00 zł351400 pkt.
pixel