Masz pytanie? Zadzwoń: +48 22 100 20 47
Publikacja:2023-03-21
Udostępnij na:

Z jaką prędkością można jechać z przyczepą samochodową?

Z jaką prędkością można jechać z przyczepą samochodową?

Od czego zależy prędkość jazdy z przyczepą?

Pamiętaj, że przed wyruszeniem w drogę z przyczepą lekką lub ciężką należy zapoznać się z ograniczeniami prędkości na różnych drogach i stosować się do nich!

Prędkość jazdy z przyczepą w Polsce zależy przede wszystkim od rodzaju drogi, po której się poruszasz. Znaczenie ma również ilość dostępnych pasów ruchu - dopuszczalna prędkość na drodze dwujezdniowej lub o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych do jazdy w jednym kierunku jest wyższa niż w przypadku jednego pasa ruchu.

Warto również pamiętać, że prędkość, z jaką możesz się poruszać, jest niezależna od rodzaju przyczepy. Bez względu na to, czy poruszasz się z lekką przyczepą niehamowaną czy z cięższą przyczepą z hamulcem najazdowym, obowiązują Cię dokładnie takie same przepisy.

Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym

Jadąc z przyczepą w terenie zabudowanym, obowiązują Cię uproszczone przepisy. Tak samo jak kierowcy osobówek możesz poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h. Musisz również pamiętać o tym, że nie dotyczą Cię znaki podnoszące prędkość. Jeżeli znajdujesz się w terenie zabudowanym i zaobserwujesz znak, który zezwala na poruszanie się z większą prędkością (np. 70 lub 80 km/h), nadal nie możesz przekroczyć 50 km/h.

Uwaga! W przypadku tzw. strefy zamieszkania zarówno samochód osobowy, jak i zestaw pojazdów, w tym przyczepa, mogą poruszać się z maksymalną prędkością do 20 km/h.

Ile może jechać przyczepa poza obszarem zabudowanym?

Standardowe ograniczenie prędkości poza obszarem zabudowanym na drodze zwykłej wynosi 90 km/h i obowiązuje kierowców samochodów osobowych, motocykli, ciężarówek oraz autobusów. Jeżeli chodzi o zespół pojazdów, czyli np. samochód wraz z przyczepą, limit jest niższy i wynosi 70 km/h. Na drodze dwujezdniowej limit prędkości dla przyczepy to 80 km/h.

Jak szybko można jechać z przyczepą na autostradzie lub drodze ekspresowej?

Wysoka prędkość poruszania się samochodu i przyczepy znacznie zwiększa drogę hamowania i może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Istnieją jednak pewne ograniczenia nałożone przez ustawodawcę, których celem jest zmniejszenie potencjalnego zagrożenia, m.in. na autostradzie.

Droga ekspresowa oraz autostrada to miejsca, gdzie ograniczenia prędkości dla kierowców przyczep są najbardziej restrykcyjne. Dopuszczalny limit prędkości jest taki sam jak na drogach dwujezdniowych i wynosi 80 km/h.

Ile można jechać z przyczepą kempingową?

Jeżeli chcesz ciągnąć przyczepę kempingową, obowiązują Cię dokładnie takie same przepisy jak w przypadku przyczepy samochodowej. Dozwolona maksymalna prędkość w obszarze zabudowanym to 50 km/h, a poza nim - na drogach jednojezdniowych - 70 km/h. Na pozostałych drogach (droga dwujezdniowa, droga ekspresowa, autostrada) - 80 km/h.

Wybierasz się na wakacje, ale limity prędkości na autostradzie dla przyczepy kempingowej Cię zniechęcają? Rozważ podróż kamperem. Wybierając pojazd o DMC do 3,5 tony, możesz poruszać się z taką samą prędkością jak w przypadku samochodu osobowego. Do tego wystarczy Ci prawo jazdy kategorii B.

Przyczepa samochodowa – o czym jeszcze warto pamiętać?

Wiesz już, z jaką prędkością może poruszać się po drodze przyczepa samochodowa. Przed wyruszeniem w trasę pamiętaj, by zawsze sprawdzić stan techniczny pojazdów, m.in. oświetlenie, hamulec najazdowy, hak holowniczy. Jeżeli Twoje auto wyposażone jest w hak zdejmowany, upewnij się, że jego głowica kulowa została poprawnie zamocowana.

Przyczepa a prawo jazdy

Nie zapominaj również o tym, że prawo jazdy kat. B nie zawsze wystarczy do legalnego prowadzenia samochodu i przyczepy. W przypadku gdy cały zestaw pojazdów ma DMC między 3,5-4,25 tony potrzebujesz prawa jazdy kat. B96 (jego zdobycie wymaga zdania egzaminu praktycznego), natomiast w przypadku cięższych zestawów konieczna jest kategoria B+E. Dopuszczalna masa przyczepy znajduje się w dowodzie rejestracyjnym samochodu ciągnącego.

Umiejętność jazdy z przyczepą jest niezbędna w wielu zawodach i może znacznie ułatwiać życie codzienne. Odpowiednia technika jazdy i stosowanie się do ograniczeń prędkości pozwolą zapewnić bezpieczeństwo Tobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Pamiętaj, że przestrzeganie prawa jest ważne nie tylko w obszarze zabudowanym, ale również na autostradzie!

pixel