Zmiana przepisów rejestracji pojazdów-sprawdź co to oznacza dla kierowcy
Zmiana przepisów rejestracji pojazdów-sprawdź co to oznacza dla kierowcy
Z początkiem stycznia zostały wprowadzone zmiany dotyczące zakupu nowego pojazdu, sprzedaży oraz ich zarejestrowania. Przepisy te dotyczą również przyczep lekkich i ciężkich. Od 1 stycznia każdy w ciągu 30 dni od kupna bądź sprzedaży samochodu lub przyczepy ma obowiązek zgłosić to w Wydziale Komunikacji. Co w sytuacji kiedy zapomnimy o zarejestrowaniu pojazdu w ciągu określonego terminu? Wtedy należy liczyć się z karą pieniężną w wysokości od 200 zł do 1000 zł. Pamiętajmy o tym, że przemieszczanie się po drogach publicznych pojazdem niezarejestrowanym lub z przyczepą niezarejestrowaną jest niezgodne z obowiązującym prawem.
Od kiedy naliczany jest termin 30 dni?
W dniu kiedy zostanie zakupiona przyczepa bądź samochód osobowy – od tego terminu zostaje naliczany okres 30 dni. W ciągu miesiąca należy w Wydziale Komunikacji zarejestrować przyczepę samochodową bądź pojazd osobowy – lub wyrejestrować, o czym piszemy poniżej. Pominięcie rejestracji nie umknie urzędnikowi, dlatego najlepiej zrobić to od razu po zakupie. Im dłużej będziemy zwlekać po upływie 30 dni tym większa będzie kara pieniężna. Sama rejestracja przyczepy samochodowej lub pojazdu nie jest czasochłonna i nie generuje dużych kosztów. Pamiętaj również, że niezbędnym wymogiem jest nie tylko zarejestrowanie przyczepy lub pojazdu, ale również ich ubezpieczenie. Ceny ubezpieczenia są ustalane przez firmy świadczące takie usługi, dlatego ciężko określić konkretną cenę wykupienia OC.
Pojazd należy wyrejestrować wedle przepisów prawa w sytuacjach takich jak:
- Kradzież posiadanego auta.
- Ukazanie pełnej dokumentacji dotyczącej trwałej i zupełnej utraty pojazdu (np. w wyniku podpalenia).
- Wycofania z obiegu.
- Wywozu pojazdu za granicę.
- Przekazanie do stacji demontażu pojazdów albo do punktu zbierania odpadów – jeśli nie wyrejestrujesz pojazdu, zrobi to urząd, gdy dostanie zaświadczenie ze stacji demontażu.
W zależności, która opcja będzie obowiązywała kierowcę, w Wydziale Komunikacji ukazujemy odpowiednie dokumenty. Dla przykładu: jeżeli Twoje auto zostało skradzione – wtedy w Wydziale Komunikacji powinno się pokazać dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, zaświadczenie wydane przez Policję, które będzie potwierdzeniem, że wcześniej została zgłoszona kradzież pojazdu oraz oświadczenie, o zapoznaniu się z odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań. Dla porównania – w sytuacji wywozu pojazdu z kraju w Wydziale Komunikacji należy pokazać dokument potwierdzający zbycie posiadanego pojazdu oraz odpowiednie oświadczenie lub dokument potwierdzający zarejestrowanie pojazdu za granicą. Takie same procedury dotyczą również wyrejestrowania przyczepy. Pamiętaj, aby trzymać się terminów. Nie zapominaj o tym, że ubezpieczenie każdego pojazdu i jego zarejestrowanie jest obowiązkowe. Decydując się na zakup nowej przyczepy samochodowej lub pojazdu osobowego powinieneś otrzymać wszystkie niezbędne dokumenty do rejestracji.