Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak holować samochód ciężarowy z przyczepą?

2024-04-22
Jak holować samochód ciężarowy z przyczepą?

Kodeks drogowy pod pewnymi warunkami dopuszcza możliwość samodzielnego holowania pojazdów. Przy transporcie samochodu ciężarowego z przyczepą mogą pojawić się problemy związane z utrzymaniem stabilności i trudności w manewrowaniu. Dlatego przy holowaniu ciężarówki ważna jest nie tylko znajomość przepisów i doświadczenie. Wymagane są również odpowiednie uprawnienia oraz specjalistyczny sprzęt.
W tym artykule wyjaśniamy:

  • Z jakiego sprzętu należy korzystać w trakcie holowania ciężarówki?
  • Czy można holować samochód ciężarowy z przyczepą?
  • Jakie zasady obowiązują podczas holowania pojazdów powyżej 3,5 tony?

Z jakiego sprzętu korzystać podczas holowania ciężarówki?

Przy holowaniu samochodu ciężarowego sprzęt holowniczy należy dopasować do masy i rozmiarów ciężarówki. Aby nie dopuścić do niebezpiecznej sytuacji na drodze, pojazdy powinny być połączone w sposób wykluczający odczepienie się w czasie jazdy, najlepiej za pomocą sztywnego holu. Z dokumentacji technicznej dowiesz się, jak prawidłowo zamocować zestaw holowniczy, i które układy należy podłączyć albo rozłączyć, aby nie doszło do uszkodzenia samochodu w czasie holowania.

Holowanie samochodu ciężarowego powinno odbywać za pomocą specjalistycznego holownika:

  • o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż waga auta wymagającego pomocy.
  • odpowiednio wyposażonego m.in. w sztywny hol, a także w podnośnik, który przyda się w sytuacji, gdy auto w wyniku kolizji przewróci się lub zjedzie z drogi.

Samochód ciężarowy bez sprawnego układu hamulcowego lub kierowniczego należy przetransportować na lawecie o odpowiednim udźwigu.

Na autostradzie samochody mogą być holowane jedynie przez oznakowane pojazdy pomocy drogowej (do najbliższego zjazdu lub MOP). W przypadku awarii samochodu ciężarowego na autostradzie skontaktuj się z autopomocą. Przekaż informacje dotyczące awarii oraz konfiguracji ciężarówki i przyczepy, aby firma mogła dobrać odpowiedni pojazd holujący.

Czy można holować samochód ciężarowy z przyczepą?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami podczas holowania samochodu na sztywnym holu, masa całkowita pojazdu holowanego nie może przekraczać wagi auta holującego. Jeśli samochód ciężarowy z przyczepą przekracza dopuszczalne limity, wówczas ciągnik siodłowy i przyczepę należy holować osobno. Poza tym odłączenie przyczepy sprawia, że holowanie jest znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Holowanie samochodu ciężarowego – podstawowe zasady

Podczas holowania samochodu ciężarowego muszą zostać spełnione określone w przepisach wymagania. Zarówno ciągnik siodłowy, jak i przyczepa powinny mieć sprawne hamulce. Ciężarówka nie może mieć uszkodzonego układu kierowniczego i oświetlenia. Wymagany jest sztywny hol o długości nieprzekraczającej 3 metrów. Drążek holowniczy powinien być oznakowany żółtą lub czerwoną chorągiewką.

Holowany pojazd oznaczamy z tyłu po lewej stronie trójkątem ostrzegawczym. Auto bez elementu odblaskowego może ostrzegać innych uczestników ruchu żółtymi sygnałami błyskowymi. W razie niedostatecznej widoczności musi mieć włączone światła pozycyjne. Pojazd holujący powinien mieć włączone światła mijania również przy dobrej widoczności.

Limity prędkości podczas holowania ciężarówki:
W czasie holowania samochodu ciężarowego dostosuj prędkość do warunków drogowych i zachowaj bezpieczny odstęp od innych pojazdów. Kodeks drogowy narzuca w tej sytuacji odpowiednie limity prędkości:

  • 30 km/h na obszarze zabudowanym,
  • 60 km/h poza obszarem zabudowanym

Podczas holowania zaleca się płynną jazdę ze stałą prędkością. Holujący powinien uprzedzać kierowcę auta holowanego o planowanych manewrach, aby nie doszło do groźnych sytuacji na drodze w przypadku nagłych skrętów czy hamowania.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
pixel