Darmowa dostawa od 500,00 zł

Prawo jazdy B+E a B96. Jakie uprawnienia zyskujesz posiadając takie dokumenty?

2024-06-17

Kategoria B ma pewne ograniczenia związane chociażby z holowaniem. Kierowca wyposażony w podstawowe prawo jazdy, nie może ciągnąć przyczepy, jeśli przekroczył jej dopuszczalną masę. Do transportowania lepiej wyposażonych przyczep kempingowych lub ciężkich lawet, potrzebne są dodatkowe uprawnienia. Do wyboru mamy specjalny wpis do prawa jazdy, czyli kod 96 lub kategorię B+E. Sprawdź, czym różnią się te uprawnienia i co dzięki nim zyskasz.

Podpięcie przyczepy do samochodu osobowego – przepisy

Prawo jazdy kategorii B uprawnia kierowcę do prowadzenia samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz do ciągnięcia przyczepy lekkiej o DMC nieprzekraczającej 750 kg. Zgodnie z przepisami możliwe jest też holowanie większej przyczepy wyposażonej w hamulec najazdowy, ale wówczas masa całego zestawu nie może przekroczyć 3500 kg.

Zdobycie dodatkowych uprawnień pozwala ciągnąć cięższą przyczepę, a DMC zestawu pojazdów zwiększa się odpowiednio:

  • do 4250 kg po uzyskaniu kodu 96,
  • do 7000 kg po zdobyciu kategorii B+E.
Przy czym przyczepa musi mieć DMC przewidzianą do ciągnięcia przez pojazd, aby holowanie było bezpieczne.

Kod 96 w prawie jazdy – czy warto?

W Polsce wpis z kodem 96 do prawa jazdy otrzymasz po zdaniu egzaminu praktycznego. Jest to tańsza opcja w porównaniu do kosztów związanych ze zdobyciem kat. B+E, ale czy rzeczywiście opłacalna?

Kod 96 pozwala na ciągnięcie:

  • przyczep kempingowych,
  • lawet samochodowych,
  • przyczep do przewozu koni,
  • przyczep do przewozu łodzi,
  • przyczep towarowych.

Zdobycie tego uprawnienia pozwala kierowcom aut osobowych na prowadzenie zespołu pojazdów, których łączna masa całkowita przekracza 3,5 tony, ale nie przekracza 4250 kg. Podejmując decyzję dotyczącą rozszerzenia uprawnień o kod 96, najpierw oszacuj, czy DMC Twojego auta i masa załadowanej przyczepy pozwoli Ci się zmieścić w dopuszczalnym limicie.

Kategoria B96 jest uznawana na obszarze całej Unii Europejskiej, a także na terytorium innych państw, które podpisały umowę o transporcie drogowym np. Białoruś, Czechy, Dania, Islandia, Norwegia czy Szwajcaria. Pełna lista państw jest dostępna na oficjalnej stronie ONZ.

Jak uzyskać kod 96 do prawa jazdy?

Polski kierowca, który chce zdobyć dodatkowe uprawnienie B96, musi podejść do praktycznego egzaminu państwowego organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Przed przystąpieniem do egzaminu trzeba załatwić kilka formalności związanych z założeniem Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK).

Nie ma wymogu zdawania teorii i ukończenia kursu doszkalającego. Jednak jeśli nie masz doświadczenia w jeździe z przyczepą, taki kurs może być Ci potrzebny.

Czym różni się egzamin na kategorię B96 od B+E?

Zarówno egzamin na prawo jazdy B96, jak i na kategorię B+E składa się z dwóch praktycznych części: jazdy na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym. Oprócz wykonywania manewrów (np. parkowanie, jazda po łuku) egzaminator może wymagać od kierowcy umiejętności tj. sprawdzenie stanu technicznego auta lub podpięcia przyczepy do pojazdu. Zaliczenie egzaminu na prawo jazdy B+E daje kierowcy znacznie więcej uprawnień.

Opłata za egzamin:

  • na kategorię B96 wynosi 200 zł,
  • na kategorię B+E to 250 zł.
Przy czym w przypadku kat. B+E do kosztów musimy doliczyć kwotę za obowiązkowy kurs.

Aby przystąpić do egzaminu państwowego z kategorii B+E trzeba najpierw założyć PKK i przejść obowiązkowy 15-godzinny kurs praktyczny. Zdobycie tych uprawnień wiąże się więc z poświęceniem czasu na szkolenie oraz znacznie wyższymi kosztami (od 2000 do nawet 3000 zł).

Kiedy warto zdobyć prawo jazdy kategorii B+E?

Jeśli planujesz holować ciężką przyczepę kempingową, lawetę lub przyczepę budowlaną to uprawnienie B96 nie wystarczy. Kategoria B+E daje znacznie większe możliwości, chociaż wiąże się z koniecznością zaliczenia obowiązkowych kursów i wyższymi kosztami.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel