Darmowa dostawa od 500,00 zł

Z jaką prędkością można holować samochód?

2024-04-15
Z jaką prędkością można holować samochód?

Auto po kolizji lub awarii może być holowane przez drugi sprawny pojazd, o ile nie zagraża innym uczestnikom ruchu. Holowanie nie jest skomplikowane, zwłaszcza dla doświadczonego kierowcy, ale jest obwarowane przepisami. Za ich złamanie, w tym za nieodpowiednie dostosowanie prędkości, mandat otrzyma kierowca holujący. Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Z jaką prędkością można holować samochód?
  • Jakie zasady obowiązują kierowców podczas holowania?

Dopuszczalna prędkość holowania auta

Bezpieczną prędkość przy holowaniu dyktuje Kodeks Drogowy. Zgodnie z przepisami kierowcy nie powinni przekraczać:

  • 30 km/h – w czasie holowania pojazdu na obszarze zabudowanym,
  • 60 km/h – podczas holowania poza obszarem zabudowanym.

Maksymalna prędkość jest zależna od sytuacji na drodze. Aby sprawnie i bezpiecznie pokonać trasę, zaplanuj ją dokładnie z drugim kierowcą. Jeśli to możliwe wybierzcie drogi z niewielką liczbą rond i skrzyżowań i z małym natężeniem ruchu. Przed wyruszeniem w trasę ustalcie też sposób porozumiewania się. Kierowca w aucie holowanym powinien znać planowane manewry kierowcy holującego. Współpraca w trakcie jazdy jest ważna. Pamiętaj, że holujący odpowiada za przyspieszanie, a holowany za hamowanie i utrzymanie odpowiedniej odległości między autami. Jeśli kierowca z przodu delikatne naciska hamulec, to sygnał dla kierowcy z tyłu, aby zdecydowanie zahamować.

Czy limit prędkości podczas holowania dotyczy drogi ekspresowej?

Aktualne przepisy dopuszczają możliwość holowania pojazdu na drodze ekspresowej. Na ekspresówce nadal obowiązuje limit prędkości do 60 km/h. Holując auto po drogach wielopasmowych, pamiętaj, aby zawsze wybierać skrajny prawy pas. Jeśli auto odmówi posłuszeństwa na autostradzie, należy je zepchnąć na pas awaryjny i wezwać pomoc drogową. W takiej sytuacji samochód może być odholowany jedynie przez specjalny pojazd do najbliższego zjazdu lub MOP.

Holowanie samochodu – podstawowe zasady

Oprócz dopuszczalnej prędkości przy holowaniu przepisy określają także odległość między pojazdami, prawidłowe oznaczenie holowanego auta i holu oraz w jakich sytuacjach holowanie jest zabronione. Jaką odległość utrzymać między autami podczas holowania? Między pojazdem holującym i holowanym powinna być zachowana odległość nie więcej niż 3 m przy połączeniu sztywnym i od 4 do 6 m przy połączeniu giętkim. Samochód holowany na połączeniu giętkim musi mieć sprawne dwa układy hamulcowe, a połączony sztywnym holem – przynajmniej jeden. Połączenie aut stalowym drążkiem jest bardzo wygodne. Przy użyciu giętkiego holu trzeba cały czas uważać na utrzymanie napięcia linki. Odpowiada za to kierowca auta holowanego. Luźny hol może spowodować zerwanie połączenia i doprowadzenie do uszkodzenia obu aut lub do groźnej sytuacji na drodze.

Prawidłowe oznaczenie auta holowanego i holującego:

  • W pojeździe holującym światła mijania powinny być włączone, nawet gdy widoczność na drodze jest dobra.
  • Holowane auto należy oznaczyć trójkątem ostrzegawczym po lewej stronie za tylną szybą holowanego samochodu. Przy słabej widoczności trzeba włączyć w holowanym pojeździe światła pozycyjne.
  • Połączenie między pojazdami powinno być oznaczone biało-czerwonymi pasami lub żółtą albo czerwoną chorągiewką.

W określonych sytuacjach holowanie auta jest zakazane. Wezwanie pomocy drogowej jest konieczne w przypadku, gdy: auto ma uszkodzony układ kierowniczy lub hamulcowy. pojazd holowany w trudnych warunkach jest niewidoczny dla innych uczestników ruchu z powodu niesprawnych świateł. Zabronione jest też holowanie samochodu przez auto z przyczepą, a także holowanie więcej niż jednego pojazdu. Holowanie niesprawnego auta powinno przebiegać przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Kable rozruchowe pozwolą uruchomić silnik w holowanym pojeździe, aby działały hamulce oraz wspomaganie kierowcy. Sprzęt do holowania pojazdu, czyli lina holownicza (pleciona, stalowa, elastyczna), taśma holownicza z poliestru lub sztywny hol, a także ucho holownicze do mocowania liny. Wymienione w ostatnim punkcie akcesoria do holowania różnią się budową oraz parametrami technicznymi. Niezbędny do holowania sprzęt warto mieć na wyposażeniu auta, by mieć go pod ręką w razie niespodziewanej awarii.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
pixel