Darmowa dostawa od 500,00 zł

Czy można ciągnąć przyczepę dwuosiową na kat. B?

2023-08-02
Czy można ciągnąć przyczepę dwuosiową na kat. B?

Chcesz kupić lub wypożyczyć przyczepę dwuosiową i zastanawiasz się, czy możesz ją ciągnąć, mając prawo jazdy kategorii B? Odpowiedź nie jest zawsze prosta i brzmi: to zależy! Od czego? Przede wszystkim od DMC wybranej przyczepy oraz DMC całego zespołu pojazdów, czyli przyczepki samochodowej wraz z Twoim autem.

Jaki rodzaj przyczepek można ciągnąć z prawem jazdy kategorii B?

Posiadanie standardowego prawa jazdy kategorii B uprawnia kierowcę do prowadzenia samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3500 kg oraz przyczepki lekkiej o DMC do 750 kg. W praktyce oznacza to, że możliwe jest ciągnięcie lekkiej dwuosiówki bez dodatkowych uprawnień.

W przypadku ciągnięcia dwuosiowej przyczepki ciężkiej przepisy są bardziej rygorystyczne. Posiadacz prawa jazdy kategorii B jest uprawniony do ciągnięcia przyczepki hamowanej o DMC powyżej 750 kg pod warunkiem, że łączne DMC zestawu pojazdów nie przekracza 3500 kg.

Możliwość ciągnięcia danego modelu przyczepy samochodem nie zależy więc od ilości osi, ale od dopuszczalnej masy całkowitej.

Ciągnięcie przyczepy dwuosiowej hamowanej o DMC większym niż 750 kg

Jeżeli chcesz ciągnąć dwuosiową przyczepę hamowaną, a łączne DMC zespołu pojazdów będzie przekraczać 3500 kg, potrzebujesz prawa jazdy kategorii B z kodem 96 lub prawa jazdy kategorii B+E. Czym różnią się te dwa rodzaje uprawnień? Prawo jazdy kategorii B z kodem 96 uprawia do ciągnięcia autem przyczepki innej niż lekka, jeżeli DMC zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg. Natomiast z prawem jazdy kategorii B+E możliwe jest kierowanie jeszcze cięższym zespołem pojazdów o DMC nawet do 7000 kg.

Warunki techniczne pojazdu a ciągnięcie przyczepy dwuosiowej

Materiał, z którego została wykonana skrzynka, i jej wymiary zewnętrzne to nie wszystko. Podczas zakupów warto porównać dostępne opcje również pod kątem zabezpieczenia ładunku i odporności produktu na czynniki zewnętrzne.

Warto zwrócić szczególną uwagę na następujące rubryki:

  • F.2 – dopuszczalna masa całkowita pojazdu,
  • F.3 – dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów,
  • O.1 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem,
  • O.2 – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca.

Regulacje dotyczące przyczepek dwuosiowych są dokładnie takie same jak w przypadku przyczep jednoosiowych. Możliwość ciągnięcia dwuosiówki z prawem jazdy kategorii B zależy od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów oraz od warunków technicznych samochodu ciągnącego.

pixel