Masz pytanie? Zadzwoń: +48 22 100 20 47
Publikacja:2020-02-06
Udostępnij na:

Jazda z przyczepą samochodową w zimie - porady

Jazda z przyczepą samochodową w zimie - porady

Jazda z przyczepą samochodową w zimie - porady

W lutym warunki atmosferyczne nieustannie się zmieniają, dlatego opisujemy, jak podróżować z przyczepką samochodową w warunkach zimowych. Dla kierowców posiadających przyczepę dłuższy czas zapewne nie jest już to kwestią problematyczną, ale dla kierowców posiadających przyczepkę od niedawna zima może być sporym wyzwaniem. Zapoznaj się z naszym artykułem, dzięki czemu zapewnisz sobie bezpieczną podróż w każdej nawet ekstremalnej sytuacji na drodze.

Co w sytuacji kiedy wpadniemy z przyczepką w poślizg?

Najtrudniejszą sytuacją na drodze z jaką możemy się spotkać to gołoledź spowodowana poranną mżawką lub gołoledź przysypana świeżym śniegiem. Na pierwszy rzut oka całkowicie niewidoczne zagrożenie dla kierowcy, dopóki nie będzie trzeba hamować. Miejmy na uwadze to, że jeśli dodatkowo dojdzie do tego silny boczny wiatr, to nasza ostrożność i czujność na drodze powinna być dwukrotnie większa. Przy silnych podmuchach wiatru nasza przyczepa (szczególnie z plandeką) jest narażona na zepchnięcie przyczepy z toru jazdy bez żadnej ingerencji kierowcy! Dlatego tak istotne jest, aby zachować odpowiednie środki ostrożności. Co zrobić w sytuacji, kiedy podczas jazdy wpadniemy w poślizg?

1. Nie możemy dopuścić, aby oś podłużna przyczepy, która doprowadziła do poślizgu, utworzyła z osią podłużną samochodu tzw. kąt prosty. Mówiąc prościej: Jeśli wpadniemy w poślizg nie zwalniajmy, a delikatnie przyśpieszmy, ale w sposób zrównoważony nie odrywając przyczepności kół od podłoża. To jest tylko możliwe, jeśli prędkość będzie dostosowana do warunków panujących na drodze!

2. Nie przekraczaj dozwolonej prędkości. Przy odpowiedniej prędkości masz możliwość w szybki sposób zareagować i wyprowadzić swój pojazd z przyczepką z poślizgu.

3. Podczas poślizgu zachowaj nerwy na wodzy – nie rób gwałtownych ruchów i absolutnie nie wciskaj nagle hamulca! Spowoduje to tylko, że Twój pojazd z przyczepką będzie ślizgał się po jezdni i nie będziesz w stanie wyhamować.

4. Hamowanie pulsacyjne jest dużo lepsze dla zachowania ostrożności i przyczepności kół.

5. Zachowaj odstęp przez pojazdem znajdującym się przed Tobą. Odpowiednia odległość powoduje większe prawdopodobieństwo bezpiecznego wyhamowania.

6. Wolniejsza jazda, ostrożność na drodze zapewnią bezpieczną podróż. Jeśli warunki pogodowe całkowicie uniemożliwią jazdę zalecamy przeczekać i ruszyć w trasę później.

Przygotuj przyczepkę do zimy

Być może większość z kierowców już to zrobiła, ale dla pewności przypominamy podstawy. Obowiązkowo należy dbać o ciśnienie w oponach, nie może być za niskie, ponieważ wtedy zwiększa się możliwość utraty kontroli nad pojazdem w razie sytuacji kryzysowych. Jeżeli będziesz załadowywał przyczepkę rozłóż towar równomiernie w taki sposób, aby przestrzeń wzdłuż osi nie była za bardzo obciążona. Nie przeładowuj jej i zachowaj płynność podczas jazdy. Dla zwiększenia komfortu i ochrony przewożonych przedmiotów warto je zabezpieczyć pasami transportowymi. Pamiętajmy o tym, że warunki na drodze bywają zaskakujące, dlatego jeśli nie mamy odpowiedniej widoczności, jest ślisko lub pada – miejmy wzmożoną ostrożność i pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania.

pixel