Darmowa dostawa od 500,00 zł

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie przyczepy podłodziowej?

2022-08-01
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie przyczepy podłodziowej?

Kupno łodzi to nie koniec historii

Zakup łodzi na pewno nie należy do małych wydatków. Jednak w wielu przypadkach nabycie samego jachtu, żaglówki lub motorówki nie oznacza końca zakupów. Łódź, niezależnie od jej typu i modelu, musi zostać bezpiecznie przetransportowana z punktu A do punktu B, na przykład nad jezioro lub morze. Pełną mobilność zapewnia tylko jedno rozwiązanie, a mianowicie zakup specjalnej przyczepy do przewozu łodzi. Dzięki podłodziówce sam decydujesz, gdzie w tym roku wybrać się na wakacje i kiedy łódka może wyjść na wodę.

Przyczepa do przewozu łodzi – dostosowanie do wielkości i kształtu pojazdu

Zanim zdecydujesz się na konkretny model przyczepy, warto sprawdzić jej parametry, by upewnić się, czy nadaje się ona do Twojej łodzi. Znaczenie ma to, czy chcemy przewozić żaglówkę czy motorówkę. Pamiętajmy, że motorówki mają różne rodzaje napędu, co również ma wpływ na sposób jej transportu

Dobra przyczepa podłodziowa musi być skonstruowana w taki sposób, aby najważniejsze elementy łodzi były odpowiednio zabezpieczone na czas transportu. Jeśli posiadasz łódkę motorową z napędem, musisz upewnić się, że Twoja przyczepa jest wyposażona w wycięcie na wał – tylko wtedy jednostka napędowa będzie w pełni chroniona przed uszkodzeniem podczas transportu. Jeśli masz łódź żaglową (kilową), upewnij się, że stępka belkowa przenosi wymagany ciężar. W przewożeniu łodzi decydującą rolę odgrywa nie tylko nośność przyczepy, ale również właściwy rozkład ciężaru ładunku. Tylko specjalnie zaprojektowane przyczepy do łodzi kilowych mogą sprostać temu zadaniu.

Dobre modele wyposażone są w przesuwane podpory, które pozwalają ustawić łódź na przyczepie tak, by środek ciężkości wypadał w odpowiednim miejscu, a cały zestaw był stabilny podczas jazdy.

Na rynku dostępne są przyczepy, które mogą przewozić łodzie o długości do nawet 9 metrów. Jeśli zdecydujesz się na zakup przyczepy, zwróć uwagę na to, jakich uprawnień potrzebujesz, aby móc jeździć samochodem z zakupioną przyczepą. Jeśli przyczepa i łódka są stosunkowo lekkie (masa całkowita przyczepy + łodzi < 750 kg, masa całkowita zespołu pojazdów < 3,5 tony), wystarczy prawo jazdy kategorii B. Jeśli łączna waga pojazdu ciągnącego i przyczepy z ładunkiem wynosi więcej niż 3,5 tony, wymagane jest prawo jazdy kategorii B+E.

Przyczepa podłodziowa - aluminiowa czy stalowa?

Warto, by zakupiona przyczepa cechowała się zwiększoną odpornością na działanie wody i korozji. Dlatego ważny jest wybór materiału, z którego wykonana jest konstrukcja – jeśli chcesz zaoszczędzić na masie własnej przyczepy, wybierz przyczepy wykonane z aluminium. Nie musisz się dzięki temu martwić, że niższa masa wpłynie na właściwości jezdne i ogólną wytrzymałość przyczepy.

Jeśli Twoja łódź charakteryzuje się ponadstandardowymi gabarytami i masą, stalowa konstrukcja przyczepy będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Należy tylko pamiętać, aby stalowe części konstrukcyjne były zabezpieczone przed korozją. W przypadku konstrukcji stalowych stosuje się różne rodzaje cynkowania, najczęściej jest to cynkowanie ogniowe.

Przyczepa do przewozu łodzi – ważne akcesoria

Aby ułatwić sobie ładowanie i rozładowywanie łodzi na przyczepę, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Upewnij się, że Twoja przyczepa będzie wyposażona w koło podporowe, które zdecydowanie ułatwi manewrowanie. W sprawnym załadunku pomogą też rolki kilowe (denne).

Podpory dziobowe zapewniają stałą pozycję na przyczepie, chroniąc łódkę, motorówkę czy żaglówkę przed przesuwaniem się podczas nagłych manewrów. Podobną rolę pełnią podpory boczne. Na koniec warto wspomnieć o pasach transportowych – potrzebne będą do zabezpieczenia łodzi, tak jak każdego innego gabarytowego ładunku na przyczepie.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

pixel