Masz pytanie? Zadzwoń: +48 22 100 20 47
Publikacja:2025-03-04
Udostępnij na:

Na którym boku przewozić lodówkę? Transport lodówki na przyczepie

Na którym boku przewozić lodówkę? Transport lodówki na przyczepie

Na którym boku przewozić lodówkę? Transport lodówki na przyczepie


Chcesz przewieźć lodówkę do innego mieszkania? A może znajomy poprosił Cię o pomoc w transporcie jego starej lodówki do nowego domu? Sprawdź, jak zrobić to bezpiecznie, nie uszkadzając przy tym urządzenia. Przewóz tego dużego sprzętu AGD na przyczepie wcale nie musi być trudny, jeśli dopilnujesz przestrzegania kilku podstawowych zasad i zadbasz o odpowiednie zabezpieczenie ładunku. W tym poradniku podpowiemy Ci, jak zorganizować transport lodówki za pomocą przyczepki!

Dlaczego transport lodówki bywa problematyczny?


Lodówka, ze względu na swoje znaczne gabaryty i wagę, bardzo często sprawia problemy w transporcie. Chłodziarki są z reguły bardzo ciężkie, dlatego do ich bezpiecznego przeniesienia potrzeba często asysty kilku osób. Samodzielne przenoszenie lodówki w pojedynkę jest wyjątkowo kłopotliwe, nawet w przypadku niewielkich modeli. Transport lodówki jest dodatkowo utrudniony, jeżeli mamy do czynienia z modelem o dużej wysokości. Standardowe lodówki mają zazwyczaj 180-200 cm wysokości, ale coraz częściej użytkownicy decydują się na jeszcze wyższe modele – mogą mieć one nawet ponad dwa metry!


Tak duży ładunek wymaga odpowiedniego środka transportu, ponieważ praktycznie niemożliwe jest zmieszczenie go do standardowego samochodu osobowego. Tak naprawdę, dysponujemy dwoma wyjściami z tej sytuacji. Pierwszym jest wynajęcie lub pożyczenie samochodu dostawczego. Niestety, często nikt z naszych znajomych nie posiada pojazdu z "paką", a ich wynajem jest dość kosztowny. I tu pojawia się drugi wyjście - transport urządzenia na przyczepce samochodowej!

przygotowanie lodówki
przyczepa Unitrailer

Czy lodówkę trzeba wozić w pionie? Jak przewozić lodówkę?


W jakiej pozycji transportować lodówkę na przyczepie? Niezależnie od producenta sprzętu, w pełni bezpiecznie możesz przetransportować lodówkę w pionie, w jej naturalnej pozycji. Taki sposób jest stanowczo najlepszym rozwiązaniem, gwarantującym, że elementy instalacji chłodzącej nie ulegną uszkodzeniu w trakcie transportu. Czy można jednak przewozić lodówkę na leżąco? Producenci najczęściej odradzają transport sprzętu w pozycji poziomej, ponieważ grozi to uszkodzeniem kompresora oraz dostaniem się oleju ze sprężarki do instalacji chłodzącej. Wiele lodówek można jednak pod pewnymi warunkami transportować w pozycji leżącej, na wskazanym boku. Ogólna zasada jest taka, że jeśli nie możemy transportować sprzętu w pozycji pionowej, lodówkę można przewozić na leżąco, tak aby element ssawny agregatu ułożony był wyżej niż sam kompresor i jego element tłoczny.


Na pewno natomiast nie powinniśmy przewozić urządzenia położonego na drzwi, a także na tylnej ścianie. W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o zajrzeniu do instrukcji obsługi - znajdziemy tam zarówno informację, czy dany model w ogóle można przewozić na leżąco, jak i na którym boku ją ułożyć.

Przygotowanie lodówki przed transportem przyczepą


Bez względu na to, jaki rodzaj lodówki będziemy przewozić, powinniśmy poświęcić trochę uwagi na przygotowanie sprzętu do transportu. Cały proces rozpoczynamy od odłączenia lodówki od prądu, wyjęcia z wnętrza wszystkich produktów oraz całkowite rozmrożenie i wysuszenie zamrażalnika. Jest to szczególnie istotne w starszych urządzeniach, bez systemu no-frost. Transport najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem, a lodówkę opróżnić odpowiednio wcześnie, minimum dzień przed przeprowadzką - dzięki temu zamrażarka zdąży się rozmrozić i odpowiednio doschnąć.


Musisz pamiętać, aby na czas transportu wyjąć z niej elementy ruchome, np. półki i szuflady. Drzwi od zamrażarki i chłodziarki należy zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem, np. za pomocą taśmy. Chcąc mieć pewność, że urządzenie jest skutecznie zabezpieczone, warto dodatkowo owinąć je folią bąbelkową, krawędzie obłożyć styropianem, a całość owinąć stretchem. Zwróćmy też uwagę na wystające elementy, takie jak kabel od zasilania. Tak przygotowaną lodówkę możemy załadować na przyczepkę.

przygotowanie lodówki
przygotowanie lodówki

Przeniesienie lodówki na przyczepkę


Gdy lodówka jest już wstępnie przygotowana do transportu, należy ostrożnie umieścić ją na przyczepie. To, w jaki sposób przenosimy urządzenie, może wpływać na jego późniejsze działanie. Nieumiejętne przeniesienie sprzętu może spowodować trwałe uszkodzenie i konieczność wymiany sprzętu na nowy. Podobnie jak w przypadku samego przewozu, również niosąc lodówkę nie powinna ona znaleźć się w pozycji poziomej, nie powinniśmy jej zbyt mocno pochylać. Chłodziarkę najlepiej jest przenosić zawsze w pozycji pionowej. Przy znoszeniu lodówki po schodach potrzebne są co najmniej dwie osoby. Drzwi lodówki powinny być z przodu, a skraplacz z tyłu; lodówka powinna pozostawać w pionie lub pod kątem 75 stopni. Znosząc lodówkę po schodach, szczególnie uważaj na swoje bezpieczeństwo - urządzenie jest ciężkie, a ze względu na swoją wielkość, bardzo niewygodne do przenoszenia. Warto zastanowić się nad wypożyczeniem specjalnego wózka schodowego, który pomoże bezpiecznie dostarczyć sprzęt do pojazdu.

Jak bezpiecznie przewieźć lodówkę? Transport i zabezpieczenie ładunku


Przed załadowaniem przyczepy, upewnij się, że jest odpowiednio przymocowana do samochodu. Ostrożnie przenieś lodówkę na platformę, uważając, by nie uszkodzić jej o elementy konstrukcyjne przyczepki. Bez względu na to, czy transportujesz lodówkę na przyczepie w pionie czy na leżąco, musisz ją solidnie zabezpieczyć. W tym celu przydadzą Ci się przede wszystkim mocne pasy transportowe oraz narożniki do pasów, które pozwolą na stabilizację sprzętu na podłodze przyczepki. Dobrym pomysłem, aby zwiększyć bezpieczeństwo jest również umieszczenie na przyczepce specjalnej maty antypoślizgowej, która zminimalizuje ruchy lodówki podczas jazdy. Pasy zabezpieczające mocuj do dedykowanych do tego celu uchwytów podłogowych lub wytrzymałych elementów konstrukcyjnych przyczepki. Staraj się unikać mocowania za burty - te, ze względu na swoją charakterystykę mogą pracować w trakcie jazdy, co może spowodować poluzowanie się pasów. Przed ruszeniem w drogę sprawdź, czy pasy zabezpieczające są odpowiednio napięte, a ładunek został skutecznie unieruchomiony. Jeżeli wyczujesz luzy, zaciśnij je odrobinę mocniej. Skuteczne zabezpieczenie urządzenia na przyczepce oznacza, że znajduje się ono w pozycji nieruchomej, bez możliwości podskakiwania, kiwania się czy przesuwania się na boki.


Pamiętaj, by lodówkę umieścić na środku powierzchni transportowej. W ten sposób unikniesz nadmiernego obciążenia haka holowniczego, które może skutkować niebezpiecznym drganiem przyczepy podczas jazdy i powodować trudności w kierowaniu autem.

lodówka na przyczepie
jak załadować lodówkę na przyczepę samochodową

Uruchomienie lodówki po transporcie

Urządzenie wylądowało wreszcie w nowej kuchni? Świetnie! Nie oznacza to jednak, że możesz od razu podłączyć ją do zasilania - lodówka powinna odstać po transporcie minimum kilka godzin, a zimą ten czas wydłuża się nawet do 1 doby. Jest to czas, którego lodówka potrzebuje na:

  • aklimatyzację do temperatury otoczenia
  • ustabilizowanie się czynnika chłodzącego
  • spłynięcie oleju do sprężarki - szczególnie kiedy była przewożona na leżąco!
pixel