Masz pytanie? Zadzwoń: +48 22 100 20 47
Publikacja:-0001-11-30
Udostępnij na:

Jakie opony do przyczepki samochodowej? Praktyczny poradnik dla kierowców

Jakie opony do przyczepki samochodowej? Praktyczny poradnik dla kierowców

Jakie opony do przyczepki samochodowej? Praktyczny poradnik dla kierowców


Kiedy myślimy o cechach idealnej przyczepki samochodowej, bardzo często skupiamy się na jej ładowności, wymiarach, powierzchni ładunkowej czy materiałach, z jakich została wykonana. Znacznie rzadziej zwracamy uwagę na to, w jakie ogumienie została wyposażona przyczepka. Niesłusznie! Odpowiednio dobrane opony zwiększają komfort i bezpieczeństwo jazdy. Opony do przyczepki samochodowej muszą charakteryzować się kilkoma unikalnymi cechami, sprawiającymi, że pojazd w ogóle nadaje się transportu i przewozu ładunków. Jakie ogumienie stosować w przyczepkach 750 kg, a jakie w lawetach czy przyczepach kempingowych? W tym artykule podpowiemy Wam na co zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednie opony!

Czy opona samochodowa nadaje się do przyczepy?


Jest to jedno z pytań, które bardzo często zadają sobie kierowcy, próbujący dobrać opony do przyczepy. Czy można wykorzystać zwykłe opony do samochodu w przyczepie? Stanowczo nie powinniśmy tego robić. Choć opony dedykowane do przyczep oraz opony do małych aut wyglądają dość podobnie i zdają się być zbliżone konstrukcyjnie, to jest zupełnie inaczej. Wynika to oczywiście z innego przeznaczenia każdego z rodzajów ogumienia. W samochodach osobowych priorytetem w konstrukcji opon jest możliwość efektywnego przeniesienia napędu, dostosowanie do wysokich prędkości, odporność na przeciążenia boczne, komfort i niskie opory toczenia. W przypadku opon do przyczep, cechy te schodzą na dalszy plan, a najważniejsze stają się nośność, wytrzymałość i odpowiednia sztywność ogumienia, często przez długi czas poddawanego znacznym obciążeniom - również na postojach. Odpowiednio dobrane opony to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa podczas jazdy, ale także rozwiązanie bardziej ekonomiczne. Opony do przyczepy są przygotowane na cięższe warunki pracy, przez co zużywają się wolniej niż modele przeznaczone do samochodu.

opony do przyczepy
opona Unitrailer

Rodzaje opon do przyczep - zwykłe czy wzmacniane?


Przyczepki samochodowe różnią się od siebie jeśli chodzi o ładowność i zastosowanie. Wyróżniamy stosunkowo niewielkie przyczepki lekkie o DMC do 750 kg, ale także przyczepy ciężkie - przyczepy budowlane o dużej ładowności, platformy do transportu pojazdów lub też przyczepy kempingowe. Jakie opony dobrać do różnych typów przyczep? Kluczowym oznaczeniem będzie tu indeks nośności opony. Jest to maksymalne obciążenie, które opona jest w stanie bezpiecznie przenieść na drogę w standardowych warunkach pracy. Typ ogumienia dobieramy w zależności od Dopuszczalnej Masy Całkowitej przyczepy oraz wagi planowanych ładunków:

  • do przyczep lekkich do 750 kg DMC wystarczą nam standardowe opony o indeksie nośności 75 lub 79, co przekłada się na 387 kg lub 437 kg dopuszczalnego obciążenia na koło.
  • do przyczep przewożących cięższe ładunki oraz dużych przyczep kempingowych należy rozważyć zastosowanie opon wzmacnianych, o wyższym indeksie nośności. Opony wzmacniane, w zależności od poziomu wzmocnienia i kraju produkcji są oznaczane jednym z symboli: LT (Light Truck, głównie w USA), XL, HL lub Reinf (Reinforced) oraz C (Commercial, o wytrzymałości wyższej niż poprzednie).

Jakie opony do przyczepki lekkiej?


Wybór opon do lekkiej przyczepki towarowej jest stosunkowo prosty, o ile wiemy jakie parametry dla ogumienia przewidział producent przyczepy. Wiemy już, że do przyczepki tego typu nie są wymagane opony wzmacniane. Aby wybrać odpowiedni model, wystarczy określić rozmiar opony, biorąc pod uwagę kilka parametrów:

  • Szerokość opony: najczęściej od 155 do 195 mm. Dla przyczepek lekkich to przeważnie 155 lub 165 mm.
  • Profil opony, czyli procentowy stosunek jej wysokości do szerokości. W przypadku przyczep to wartość od 50 do 80, a dla przyczep lekkich optymalna wartość to najczęściej 70%.
  • Średnica opony w calach, oznaczona symbolem "R" - 10”, 12”, 13”, 14”, 15”, 16”. Wymiar ten mówi nam, do jakiej wielkości felgi dedykowana jest opona.
  • Indeks prędkości - w przypadku opon do przyczep, w większości jest to indeks "N", dopuszczający prędkość do 140 km/h.

Jak więc widać, opony do przyczepy mogą występować w wielu różnych rozmiarach. W jaki sposób sprawdzić, jakie opony pasują do naszej przyczepki samochodowej? Najlepiej zweryfikować oznaczenia na dotychczasowych, fabrycznych "gumach". Znajdziecie je na boku koła, gdzie zapisywane są zawsze według standardowego schematu, będącego kombinacją cyfr i liter, np.: 155 (szerokość opony)/ 70 (profil opony) R13 (średnica opony) 79N (oznaczenie nośności i indeks prędkości). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości z doborem odpowiednich opon, warto skonsultować się z producentem pojazdu, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

jak wybrać opony do przyczepki samochodowej
koła do przyczepy

Jaka opona do lawety lub przyczepy ciężkiej?


Wybór opon przeznaczonych do przyczep o dużej ładowności również rozpoczynamy od określenia ich rozmiaru. To jednak nie koniec - poza rozmiarem, niezwykle ważne jest także ich przystosowanie do przewozu cięższych ładunków. Wybór ogumienia o odpowiednich parametrach jest kluczowy dla bezpieczeństwa zestawu i zachowania przyczepy na drodze. W tym celu musimy rozszyfrować wartość indeksu nośności.


Indeks Max. obciążenie Indeks Max. obciążenie
90 600 kg 98 750 kg
91 615 kg 99 775 kg
92 630 kg 100 800 kg
93 650 kg 101 825 kg
94 670 kg 102 850 kg
95 690 kg 103 875 kg
96 710 kg 104 900 kg
97 730 kg 105 925 kg

W przypadku wielu opon mamy do czynienia z indeksem o podwójnej wartości np. 98/96. W takim wypadku pierwsza wartość określa maksymalną nośność przy oponach zamontowanych pojedynczo na jednej, dwóch lub trzech osiach. Drugi indeks to maksymalna nośność w przypadku montażu bliźniaczego, kiedy dwie opony są zamontowane bezpośrednio obok siebie na jednej osi. W takiej konfiguracji dopuszczalne obciążenie jest nieco niższe, ze względu na temperaturę generowaną miedzy blisko ustawionymi kołami. Aby dobrać ogumienie o odpowiedniej nośności, należy powyższe wartości pomnożyć przez ilość kół w naszej przyczepie, a otrzymany wynik nie powinien być niższy jej Dopuszczalna Masa Całkowita.

Dobór odpowiednich opon do przyczepki - jaką markę wybrać?


Wybierając ogumienie do przyczepy zwracamy uwagę nie tylko na rozmiar opony, ale również jej producenta. Co ciekawe, wśród firm produkujących opony pasujące do przyczepek raczej nie znajdziemy topowych marek znanych z rynku aut osobowych. W produkcji opon do przyczep wyspecjalizowały się firmy z dynamicznie rozwijających się rynków azjatyckich: LingLong, KENDA, LEAO czy WANDA. Czy należy się ich obawiać? Wręcz przeciwnie! To globalne marki obecne na rynku nawet od kilkudziesięciu lat, posiadające ogromne zaplecze techniczne i badawcze. Ich produkty doskonale sprawdzają się w pojazdach dostawczych, terenowych, rolniczych czy właśnie w przyczepach i spełniają wszystkie obecne standardy bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę opinie naszych klientów, są cenione za dużą wytrzymałość, stabilność na drodze i świetną relację cena-jakość.

Koła przyczepy - pozostałe parametry

Poza opisanymi parametrami, wybierając opony do przyczepy możemy wziąć pod uwagę:

  • Typ bieżnika - symetryczny, kierunkowy lub asymetryczny. W przypadku przyczepek samochodowych najczęściej spotykany jest uniwersalny bieżnik symetryczny.
  • Klasa przyczepności, określana w skali A-E, gdzie A to klasa najwyższa, a E najniższa.
  • Poziom hałasu, określany w decybelach oraz w skali A-C.
  • Wymieniając opony w przyczepce warto również zwrócić uwagę na stan obręczy. Ich zła kondycja, pomimo wymiany opon, może skutkować zaburzeniem toru jazdy przyczepki lub nierównym zużywaniem nowego ogumienia. W miarę potrzeby, można wymienić je na nowe felgi stalowe, felgi aluminiowe lub zdecydować się na zakup kompletnych kół.
wymiana opony w przyczepie
pixel