Darmowa dostawa od 500,00 zł

Opony wzmacniane – czym są i kiedy warto z nich korzystać?

2024-06-04
Opony wzmacniane – czym są i kiedy warto z nich korzystać?

Podróż samochodem powinna być wygodna i bezpieczna. Właściwie dobrane opony mogą znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo jazdy. W aucie o dużej mocy silnika, obciążonym czy holującym przyczepę, standardowe ogumienie nie jest wystarczające. Sprawdzonym rozwiązaniem są opony wzmacniane. Zastanawiasz się nad ogumieniem o wyższym indeksie nośności? Sprawdź, jakie wady i zalety mają opony Extra Load (XL) oraz kiedy warto je używać.

Opony wzmacniane – czym są?

Opona XL to stworzony z wytrzymałych materiałów i udoskonalony model standardowy. Producenci modeli XL stosują wzmocnienia na czole i stopce opony. Większe zagęszczenie nici kordu czy dodatkowe warstwy osnowy lub gumy sprawiają, że opona jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jest także przystosowana do pracy przy odpowiednio wyższym ciśnieniu, co z kolei wpływa na zwiększoną nośność. Przy znacznym obciążeniu pojazdu lub szybkich prędkościach ten model ogumienia zapewnia bezpieczną jazdę.

Rodzaje opon wzmacnianych

Opony Extra Load, przeważnie oznaczone symbolem XL, są idealne dla cięższych aut osobowych typu SUV, VAN, kombi czy modeli o dużej mocy silnika. Wyrażenie Extra Load oznacza podniesioną ładowność.

Na bocznej ścianie opony wzmocnionej czasami można znaleźć inne oznaczenia producenta:

 • EXL (skrót od wyrażenia Extra Load),
 • REINF lub RF czy RFD (od ang. reinforced, czyli wzmocnione).
 • Kolejnym symbolem występującym na ogumieniu o podwyższonym indeksie nośności jest litera C. To skrót od angielskiego słowa "Cargo" (tłum. ładunek). Tak oznaczone opony są przeznaczone dla aut dostawczych o masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Ogumienie typu C zostało zaprojektowane z myślą o większych obciążeniach i intensywnym użytkowaniu, ma jednak obniżony indeks prędkości.

Zalety opon wzmacnianych

Innowacyjna konstrukcja opon XL i możliwość stosowania wyższego ciśnienia sprawia, że modele wzmocnione cechuje:

 • Większa nośność.
 • Większa przyczepność.
 • Odporność na uszkodzenia.
 • Dłuższa żywotność.

Aby w pełni korzystać z zalet opon wzmacnianych, należy utrzymywać zalecany przez producenta poziom ciśnienia.

Wady ogumienia XL

 • Wyższy poziom hałasu niż przy oponach standardowych (nieznaczna różnica: około 1 dB)
 • Większe zużycie paliwa: cięższa konstrukcja opony powoduje wzrost oporów toczenia.
 • Wyższa cena: modele XL są droższe od standardowych opon SL (Standard Load).

Kiedy warto zaopatrzyć się w opony wzmacniane?

 • Wykorzystanie opon Extra Load (XL) ma sens, gdy jeździmy ze sporym obciążeniem lub poruszamy się autem z dużą mocą silnika. Wówczas poprawi się stabilność podczas pokonywaniu zakrętów oraz skuteczność hamowania. W przypadku małych aut, które poruszają się głównie w obszarze miejskim, korzystanie z opon XL jest zbędne.
 • Stosowanie modeli wzmacnianych jest narzucone przez producentów samochodów sportowych czy większych aut typu SUV. Przestrzeganie tych zaleceń nie tylko wpływa pozytywnie na osiągi samochodu, ale przede wszystkim pozwala na bezpieczną jazdę. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania po kolizji, jeżeli parametry ogumienia nie są zgodne z zaleceniami. Dlatego planując wymianę opon, w pierwszej kolejności zapoznaj się z wytycznymi producenta pojazdu.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel