Masz pytanie? Zadzwoń: +48 22 100 20 47
Publikacja:2025-04-09
Udostępnij na:

Z jaką prędkością można holować samochód?

Z jaką prędkością można holować samochód?

Z jaką prędkością można holować samochód?


Auto po kolizji lub awarii może być holowane przez drugi sprawny pojazd, o ile nie zagraża innym uczestnikom ruchu. Prawo określa szereg przepisów, do których muszą zastosować się kierowcy w takiej sytuacji. Za ich złamanie, w tym za nieodpowiednie dostosowanie prędkości, mandat otrzymają kierowcy obu pojazdów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się:


  • Z jaką prędkością można holować samochód osobowy w obszarze zabudowanym, a z jaką po drodze dwujezdniowej,
  • jakie zasady obowiązują obu kierowców biorących udział w holowaniu,
  • kiedy prawo zabrania holowania samochodu,
  • dlaczego warto wybrać trasę wykluczającą obszary zabudowane.

Czym jest holowanie i co musisz o nim wiedzieć


Holowanie to ciągnięcie uszkodzonego pojazdu, który nie może poruszać się samodzielnie, przez w pełni sprawy pojazd z napędem silnikowym. Holowanie pojazdu powinno przebiegać tak, aby nie stanowiło zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.


Z jaką maksymalną dopuszczalną prędkością możesz holować inny pojazd?


Bezpieczną prędkość przy holowaniu pojazdów po drogach publicznych określa prawo kodeksu drogowego. Dozwolone prędkości to:


  • 30 km/h – w terenie zabudowanym,
  • 60 km/h – poza terenem zabudowanym oraz na drogach dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu.

Należy pamiętać, by prędkość holowania auta dostosować przede wszystkim do warunków panujących na drodze oraz natężenia ruchu drogowego. W okresie niedostatecznej widoczności warto zredukować prędkość do wartości poniżej tej dozwolonej. Zwłaszcza w terenie zabudowanym.

Czy limit prędkości do 60 km/h podczas holowania dotyczy drogi ekspresowej?


Na drodze ekspresowej prawo się nie zmienia, maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi 60 km/h. Holując auto po drogach o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku, pamiętaj, aby zawsze jechać skrajnym prawym pasem.


Jeśli auto odmówi posłuszeństwa na autostradzie, należy zjechać na pobocze lub pas awaryjny, włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m z tyłu pojazdu, a następnie wezwać pomoc drogową. W takiej sytuacji samochód może być odholowany jedynie za pomocą specjalnego, uprawnionego holownika, tylko do miejsca w którym może opuścić autostradę - najbliższego zjazdu lub MOP.

ograniczenia prędkości przy holowaniu

Holowanie samochodu – podstawowe zasady


Jaką odległość utrzymać między autami podczas holowania? Przepisy określają, że między pojazdem holującym i holowanym powinna być zachowana odległość nie więcej niż 3 m przy połączeniu sztywnym i od 4 do 6 m przy połączeniu giętkim. Zgodnie z prawem samochód holowany na połączeniu giętkim musi mieć sprawne dwa układy hamulcowe, a połączony sztywnym holem – przynajmniej jeden. Połączenie aut stalowym drążkiem jest wygodniejsze i bezpieczniejsze.


Przy użyciu giętkiego holu trzeba cały czas uważać na utrzymanie napięcia linki. Odpowiada za to kierowca auta holowanego. Luźny hol może doprowadzić do uszkodzenia obu aut lub groźnej sytuacji na drodze.


Holowanie niesprawnego auta powinno przebiegać przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Kable rozruchowe pozwolą uruchomić silnik w holowanym pojeździe, aby działały hamulce oraz wspomaganie kierowcy. Sprzęt do holowania pojazdu, czyli linka holownicza (pleciona, stalowa, elastyczna), taśma holownicza z poliestru lub sztywny hol, a także ucho holownicze powinny zawsze być na wyposażeniu auta.

Jak oznaczyć holowany pojazd?


Prawidłowe oznaczenie auta pozwala zminimalizować potencjalnie niebezpieczne sytuacje na drodze, zwłaszcza na drogach z najmniej dwoma pasami przeznaczonymi dla każdego kierunku jazdy. Pamiętajmy, że ograniczenie do 60 km/h obowiązuje na nich tylko pojazdy uczestniczące w procesie holowania. Pozostali uczestnicy ruchu poruszają się na nich znacznie szybciej, co podnosi ryzyko niebezpiecznych sytuacji.


Pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania, nawet gdy widoczność na drodze jest dobra. Przy słabej widoczności trzeba także włączyć w holowanym pojeździe światła pozycyjne. Połączenie między pojazdami powinno być oznaczone biało-czerwonymi pasami lub chorągiewką w kolorze żółtym bądź czerwonym. Holowane auto należy również oznaczyć trójkątem ostrzegawczym, który powinien znaleźć się po lewej stronie, za tylną szybą holowanego samochodu. Zaopatrz się w trójkąt ostrzegawczy już teraz na Unitrailer.pl!


Holowanie samochodu powinno odbywać się na drodze, na której natężenie ruchu jest możliwe jak najmniejsze. Jeśli masz do wyboru obszar zabudowany i drogę dwujezdniową, lepszą opcją będzie ta druga ze względu na większą płynność ruchu, mniej przeszkód, skrzyżowań i nieprzewidzianych zdarzeń drogowych.

Kiedy kodeks drogowy zabrania holowania auta?


W niektórych sytuacjach holowanie jest całkowicie zabronione przez prawo. Należy wtedy skorzystać z pomocy fachowców i wezwać pomoc drogową z lawetą lub specjalnym holownikiem, która jest pojazdem przeznaczonym do bezpiecznego przemieszczenia niesprawnego auta.


W świetle prawa kodeksu drogowego samodzielne holowanie jest niedopuszczalne gdy:


  • układ hamulcowy uzależniony jest od pracy silnika, który jest unieruchomiony,
  • uszkodzone auto znajduje się na autostradzie,
  • pojazd holowany jest niewidoczny dla innych uczestników ruchu z powodu niesprawnych świateł,
  • holowanie pojazdu może zagrażać bezpieczeństwu innych użytkowników ruchu drogowego,
  • uszkodzony samochód ma niesprawne hamulce lub układ kierowniczy,
  • uszkodzony samochód ma podczepioną przyczepę,
  • uszkodzone auto posiada automatyczną skrzynię biegów,
  • holowanie może stworzyć niebezpieczną sytuację drogową,
  • zabronione jest również holowanie samochodu przez auto z przyczepą, a także holowanie więcej niż jednego pojazdu.
koszt holowania

Ile kosztuje holowanie auta?


Cena usługi holowania lawetą uzależniona jest między innymi od odległości, jaką musi pokonać firma, aby doholować auto do warsztatu bądź pod wskazany adres. Nie bez znaczenia jest także miejsce, w którym znajduje się samochód. Cena za holowanie auta w obszarze zabudowanym o niewielkim natężeniu ruchu będzie niższa, niż za interwencję w centrum dużego, ruchliwego miasta. Większość firm oferujących usługi holowania samochodu przy ustalaniu ceny uwzględnia również wielkość pojazdu i jego stan techniczny. Często rolę odgrywa również pora dnia. Interwencje w godzinach 22:00-6:00 często niosą za sobą dodatkowe koszty.


Ceny za holowanie na terenie poszczególnych miast w Polsce wahają się w granicach kwot 120-350 zł, natomiast holowanie poza obszar miasta wiąże się z dodatkową opłatą rzędu 1,80-3,50 zł za kilometr.

Bezpieczeństwo podczas holowania auta


Jak połączyć pojazdy?


Jeśli chcesz prawidłowo i przede wszystkim bezpiecznie holować auto, musisz pamiętać o tym, aby połączenie między pojazdami było naprawdę solidne. Lina do holowania powinna być syntetyczna i mieć długość od 4 do 6 metrów.


Dlaczego podczas holowania nie wolno używać świateł awaryjnych?


Świateł awaryjnych używa się do oznaczenia auta stojącego na drodze. Dlatego włączenie ich przy holowaniu może wprowadzić w błąd innych uczestników ruchu drogowego i doprowadzić do potencjalnie niebezpiecznej sytuacji drogowej.

zasady holowania przyczepy samochodowej
unitrailer linki holownicze

Koszty i wybór linki holowniczej


Linki holownicze różnią się nie tylko długością, ale również udźwigiem. Linka optymalna do holowania danego pojazdu powinna mieć udźwig o tonę większy, niż jego masa własna. Zatem przy holowaniu auta z masą własną 1800 kg, optymalnym wyborem będzie linka z udźwigiem do 3000 kg.


  • Dostępne modele linek i taśm holowniczych różnią się budową i parametrami technicznymi.
  • Wchodzą one w skład podstawowego wyposażenia samochodu, które warto mieć zawsze w bagażniku.

Podsumowanie


  • Najważniejsze w holowaniu samochodu jest upewnienie się, że proces holowania nie spowoduje niebezpiecznych sytuacji na drodze.
  • Należy odpowiednio oznaczyć holowane auto.
  • Holując pojazd możesz poruszać się z prędkością do 30 km/h w obszarze zabudowanym oraz do 60 km/h poza obszarem zabudowanym. Z wyższą prędkością może poruszać się wyłącznie laweta.
  • Nie możesz samodzielnie holować auta po autostradzie.
  • Wymagane odległości między pojazdami wynoszą od 4 do 6 metrów przy połączeniu giętkim oraz 3 metry przy połączeniu sztywnym.
  • Kierowcy obu aut muszą być w stałym kontakcie i współpracować przy procesie holowania.
  • Trasa prowadząca po drodze dwujezdniowej będzie lepsza, niż pełna skrzyżowań i nieprzewidzianych zmiennych ulica w obszarze zabudowanym.
  • Dopłacenie do lawety jest lepszą opcją, niż holowanie w niebezpiecznych warunkach.
pixel