Masz pytanie? Zadzwoń: +48 22 100 20 47
W dniu dzisiejszym infolinia jest niedostępna, prosimy o kontakt mailowy. unitrailer@unitrailer.pl
Publikacja:2025-04-08
Udostępnij na:

Prawidłowe oświetlenie przyczepki samochodowej – kluczowe informacje

Prawidłowe oświetlenie przyczepki samochodowej – kluczowe informacje

Prawidłowe oświetlenie przyczepki samochodowej – kluczowe informacje


Sprawne i kompletne oświetlenie zewnętrzne jest podstawą bezpiecznego poruszania się z przyczepką po drogach publicznych. Brak odpowiedniego oświetlenia naraża nas nie tylko na mandat i punkty karne, ale przede wszystkim wpływa naraża na ryzyko nas samych oraz innych uczestników ruchu drogowego. Przepisy dotyczące wymaganego oświetlenia przyczepy samochodowej są jednak dość skomplikowane, co wywołuje liczne wątpliwości wśród kierowców. Czy każda przyczepka musi mieć światło przeciwmgłowe tylne, światła stopu i światło wsteczne? Kiedy potrzebujesz stałego światła pozycyjnego przedniego, a kiedy wystarczą światła odblaskowe? Na te i inne pytania odpowiadamy w kompendium wiedzy o wymaganym oświetleniu przyczepek samochodowych.

Wymagane oświetlenie przyczepy samochodowej lekkiej


Analogicznie do samochodu osobowego, obowiązkowe światła w przyczepce są określone przez przepisy prawa o ruchu drogowym. Wymagane i dodatkowe oświetlenie przyczepy samochodowej reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów i zakresu ich wyposażenia, wraz z późniejszymi zmianami. Zgodnie z jego treścią, każda przyczepka musi posiadać sprawne oświetlenie zewnętrzne, a obowiązkowe oświetlenie przyczepki zależy od jej wielkości i dopuszczalnej masy całkowitej (DMC), stąd inne wymagania dla różnych rodzajów przyczep samochodowych.


Bez względu na wielkość i DMC, każda przyczepa samochodowa musi być wyposażona w:

  • kierunkowskazy
  • światła stopu
  • oświetlenie tablicy rejestracyjnej
  • światła pozycyjne tylne
  • światła awaryjne
  • światła przeciwmgłowe tylne
  • światła odblaskowe:
    • odblaski tylne w kształcie trójkąta
    • odblaski przednie w kolorze białym
    • odblaski boczne w kolorze żółtym i kształcie innym niż trójkąt.

Wszystkie niezbędne elementy oświetlenia i instalacji elektrycznej przyczepy znajdziesz w stałej ofercie Unitrailer.

przygotowanie pralki
jak przewieźć pralkę

Czy przyczepka musi mieć światło cofania?


Wyposażenie przyczepy samochodowej w światło cofania jest często dyskutowanym tematem. Przepis jednak są tym temacie jasne - przyczepy samochodowe lekkie, o DMC do 750 kg, nie mają obowiązku posiadać światła cofania. A jak wygląda lista obowiązkowych świateł dla przyczep ciężkich? Muszą być one wyposażone dodatkowo w:


Wszystkie przyczepy samochodowe o DMC powyżej 750 kg muszą:

  • posiadać światło cofania umiejscowione po prawej stronie, widoczne z tyłu przyczepy, w kolorze białym, (nie dotyczy przyczepek zarejestrowanych przed 01 sierpnia 2009 r.)

Dla przyczep o DMC powyżej 3,5 tony:

  • światła odblaskowe tylne konturowe - dla przyczep szerszych niż 2,1 m;
  • światła odblaskowe boczne konturowe - dla przyczep dłuższych niż 6 m, zarejestrowanych po 10 października 2009 r.

Dla przyczep o DMC powyżej 10 ton i dłuższych niż 10 m:

  • żółte odblaskowe tablice z czerwonym, fluorescencyjnym obwodem widoczne z tyłu przyczepy.

Światła pozycyjne przednie i światła pozycyjne tylne - czy przyczepka musi je posiadać?


Kolejnym elementem oświetlenia przyczepy samochodowej, co do którego pojawia się wiele pytań są światła pozycyjne przednie i tylne. Czy są częścią niezbędnego wyposażenia przyczepki? Kiedy wymagane jest oświetlenie stałe, a kiedy wystarczą światła odblaskowe?

  • światła pozycyjne z tyłu przyczepy są obowiązkowe w każdym przypadku, dla każdego typu przyczepki, niezależenie od jej wielkości czy DMC.
  • światła pozycyjne z przodu przyczepy są wymagane, gdy ma ponad 160 cm szerokości. Światła powinny być barwy białej, umieszczone maksymalnie 150 mm od najbardziej zewnętrznego punktu szerokości pojazdu. W przypadku węższych przyczepek, wystarczą światła odblaskowe przednie.
  • w wielu opracowaniach można spotkać informację, że przyczepa dłuższa niż 6 metrów musi mieć lampy pozycyjne boczne. W świetle zmian przepisów z 2022 roku, ten element dodatkowego oświetlenia zmienił nazwę na światła obrysowe boczne.
przyczepa Unitrailer
Jak przewieźć pralkę

Światła obrysowe przednie, tylne i boczne - jaka przyczepa samochodowa musi je posiadać?


Jednym z bardzo charakterystycznych elementów oświetlenia długich pojazdów, w tym przyczep samochodowych, są światła obrysowe. Czy obrysówki są niezbędnym wyposażeniem każdej przyczepki, czy są one obowiązkowe tylko w przypadku większych przyczep?


  • Stałe światła obrysowe przednie i tylne są obowiązkowe dla przyczep szerszych niż 2,1 metra. Przednie światła obrysowe powinny być barwy białej, natomiast tylne czerwonej. Są dopuszczalne w przyczepach o szerokości 1,80 m - 2,10 m, ale nie stanowią niezbędnego wyposażenia.
  • Stałe światła obrysowe boczne (lub pozycyjne boczne, według wcześniejszego nazewnictwa) musi posiadać każda przyczepa dłuższa niż 6 metrów.
  • Przyczepy węższe niż 2,1 metra muszą być wyposażone w odblaski boczne barwy żółtej, w kształcie innym niż trójkąt.

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie przyczepki?


Każde źródło światła wykorzystywane w ruchu drogowym musi spełniać odpowiednie normy i posiadać niezbędne homologacje. W przypadku zakupu przyczepy samochodowej prosto od producenta mamy pewność, że nowa przyczepka zostaje wyposażona w odpowiednie oświetlenie, spełniające aktualne przepisy. Sytuacja wygląda inaczej, kiedy posiadamy przyczepkę typu SAM lub chcemy zamontować własne oświetlenie przyczepy samochodowej. Warto wybierać oświetlenie przyczepy od sprawdzonych producentów, jak pochodzący z Austrii ASPÖCK lub polskie firmy m.in. FRISTOM, TT-Technology, TruckLED, DOBPLAST, HORPOL czy WAŚ. Nie warto kusić się na tańsze zamienniki, pochodzące z nieznanych źródeł. Pole do nadużyć jest ogromne - przepisy dokładnie precyzują normy oświetlenia dopuszczonego do użytku. Dobrej jakości oświetlenie widoczne jest z określonej w przepisach odległości i posiada odpowiednią barwę. Kierunkowskazy i światła awaryjne pracują w określonym tempie. Regulacje dotyczą też podświetlenia tablicy rejestracyjnej oraz odblasków przednich, tylnych i bocznych.


Kupując oświetlenie do przyczepy, z pewnością warto rozważyć lampy LED zamiast klasycznych lamp żarówkowych. W zamian za nieco wyższą cenę zapewniają one lepszą jakość światła, a także wysoką niezawodność, bezawaryjność i estetykę.

przyczepa Unitrailer
pixel