Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak przewozić lodówkę? Transport lodówki na przyczepie

2023-08-02
Jak przewozić lodówkę? Transport lodówki na przyczepie

Chcesz przewieźć lodówkę do innego mieszkania? A może znajomy poprosił Cię o pomoc w transporcie jego starej lodówki do nowego domu? Sprawdź, jak zrobić to bezpiecznie, nie uszkadzając przy tym sprzętu. Transport lodówki na przyczepie wcale nie musi być trudny, jeśli zastosujesz się do kilku podstawowych zasad!

Dlaczego transport lodówki bywa problematyczny?

Lodówka bardzo często sprawia problemy w transporcie ze względu na swoją wagę oraz duże wymiary. Chłodziarki są z reguły bardzo ciężkie, dlatego do ich bezpiecznego przeniesienia potrzeba często asysty kilku osób. Samodzielne przenoszenie lodówki w pojedynkę jest bardzo wymagające, nawet w przypadku niewielkich modeli.

Transport lodówki jest dodatkowo utrudniony, jeżeli mamy do czynienia z modelem o dużej wysokości. Standardowe lodówki mają zazwyczaj 180-200 cm wysokości, ale coraz częściej użytkownicy decydują się na jeszcze wyższe modele – mogą mieć one nawet ponad dwa metry!

W jakiej pozycji transportować lodówkę na przyczepie?

Najprostszym sposobem, by sprawdzić, w jaki sposób bezpiecznie przewieźć lodówkę na przyczepce samochodowej bez ryzyka jej uszkodzenia, jest zapoznanie się z instrukcją użytkowania sprzętu. Producenci najczęściej odradzają transport lodówek na płasko, ponieważ grozi to uszkodzeniem agregatu. Wiele lodówek można jednak pod pewnymi warunkami transportować na boku – informacja o tym, czy dany model pozwala na taki rodzaj transportu, powinna znaleźć się w instrukcji obsługi. Wielu producentów zaleca przewożenie lodówki w pozycji pionowej. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejsza opcja transportu, która chroni sprzęt przed ewentualnym zniszczeniem.

Przygotowanie lodówki przed transportem przyczepą

Bez względu na to, jaki rodzaj lodówki będziemy przewozić, musimy odpowiednio przygotować sprzęt przed transportem. Pierwszym krokiem powinno być odłączenie lodówki od prądu, wyjęcie z wnętrza wszystkich produktów oraz całkowite rozmrożenie i wysuszenie urządzenia. Transport najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem, a lodówkę opróżnić odpowiednio wcześnie, minimum dzień przed przeprowadzką. Przed przeniesieniem lodówki należy wyjąć z niej ruchome wyposażenie, np. półki i kosze, a wszystkie drzwiczki zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem, np. za pomocą taśmy. Urządzenie warto dodatkowo owinąć folią bąbelkową, a krawędzie zabezpieczyć styropianem. Tak przygotowaną lodówkę możemy załadować na przyczepkę.

Przeniesienie lodówki na przyczepkę przyczepy

Gdy lodówka jest już wstępnie przygotowana do transportu, należy ostrożnie umieścić ją na przyczepie. To, w jaki sposób przenosimy urządzenie, może wpływać na późniejsze działanie. Nieumiejętne przeniesienie lodówki może spowodować trwałe uszkodzenie i konieczność wymiany sprzętu na nowy. Chłodziarkę najlepiej jest przenosić zawsze w pozycji pionowej. Przy znoszeniu lodówki po schodach potrzebne są minimum dwie osoby – przy znoszeniu drzwi lodówki powinny być z przodu, a skraplacz z tyłu; lodówka powinna pozostawać pod kątem 75 stopni.

Transport lodówki i zabezpieczenie ładunku

Przed załadowaniem przyczepy, upewnij się, że jest odpowiednio przymocowana do samochodu. Ostrożnie przenieś lodówkę na platformę, uważając, by nie uderzyć nią o elementy wyposażenia przyczepki. Bez względu na to, w jakiej pozycji transportujesz lodówkę na przyczepie, musisz ją solidnie zabezpieczyć. W tym celu przydadzą Ci się przede wszystkim mocne pasy transportowe, które pozwolą na unieruchomienie sprzętu na platformie przyczepki. Delikatnie pociągnij za każdy pas, sprawdzając, czy ładunek jest dobrze zabezpieczony. Jeżeli wyczujesz luzy, zaciśnij pasy mocniej.

Pamiętaj, by lodówkę umieścić na środku powierzchni transportowej. W ten sposób unikniesz nadmiernego obciążenia haka holowniczego, które może skutkować niebezpiecznym drganiem przyczepy podczas jazdy i powodować trudności w kierowaniu autem. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie na przyczepce specjalnej maty antypoślizgowej, która zminimalizuje ruchy lodówki podczas jazdy.

pixel