Darmowa dostawa od 500,00 zł

Obowiązkowe ubezpieczenie przyczepy - wszystko co musisz wiedzieć

2018-10-19
Obowiązkowe ubezpieczenie przyczepy - wszystko co musisz wiedzieć

Ubezpieczenie przyczepy samochodowej – co musisz wiedzieć

Ubezpieczenie przyczepy samochodowej jest w Polsce wymagane, gdy chcemy poruszać się z przyczepą na drogach publicznych. Bardzo mały odsetek osób kupujących nową przyczepę zdaje sobie z tego sprawę, dlatego chcemy wyjaśnić Wam wszystkie wątpliwości i ustrzec przed nieprzyjemnymi konsekwencjami nieposiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC przyczepki.

Obowiązkowe ubezpieczenie przyczepy samochodowej

Według definicji zawartej w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przyczepa jest pojazdem mechanicznym:
Art. 37. Określenia użyte w ustawie oznaczają: 10) pojazd mechaniczny: a) pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepa określone w przepisach ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Oznacza to, że poruszanie się z nią po drogach publicznych jest możliwe tylko wtedy, gdy jest zarejestrowana i posiada ważne ubezpieczenie.

Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia przyczepki

Skoro wiemy już, że ubezpieczenie przyczepki jest obowiązkowe, to musimy powiedzieć sobie o karach za jego brak, a te potrafią być naprawdę bolesne.

Kary za brak ubezpieczenia przyczepy w 2018 roku:

  • kara za brak ubezpieczenia przyczepki do 3 dni (ukarany kierowca płaci 20% stawki) - 140 zł
  • kara za brak ubezpieczenia od 4 do 14 dni (ukarany kierowca płaci 50% stawki) - 350 zł
  • kara za brak ubezpieczenia powyżej 14 dni (ukarany kierowca płaci 100% stawki) - 700 zł
Kary za brak ubezpieczenia przyczepy w 2019 roku:
  • kara za brak ubezpieczenia przyczepki do 3 dni (ukarany kierowca płaci 20% stawki) - 150 zł
  • kara za brak ubezpieczenia od 4 do 14 dni (ukarany kierowca płaci 50% stawki) - 380 zł
  • kara za brak ubezpieczenia powyżej 14 dni (ukarany kierowca płaci 100% stawki) - 750 zł

Te kwoty w porównaniu do ceny przyczepki wydają się ogromne. Trzeba jednak pamiętać o dużo gorszej konsekwencji nieposiadania ubezpieczenia OC, gdy już dojdzie do wypadku. Wtedy wszystkie koszty zadośćuczynienia musimy ponieść z własnej kieszeni. W przypadku szkód na mieniu te kwoty mogą osiągnąć ogromne wielkości ale to dopiero w przypadku szkód osobowych może okazać się, że zostaniemy z długiem, którego nie będziemy w stanie spłacić do końca życia.

Ceny ubezpieczenia przyczepki

Ryzyko niewykupywania obowiązkowego ubezpieczenia przyczepki wydaje się niepotrzebne, gdy zobaczymy jak niskie są ceny ubezpieczenia przyczepki. W przypadku samochodów kwoty OC sięgają kilkuset złotych, a nawet kilku tysięcy.

Ceny OC przyczep są zdecydowanie niższe i mieszczą się w przedziale 30-120 zł. Dokładna cena jest zawsze kwestią indywidualną zależną od wielu czynników m.in. posiadanych zniżek, jednak na ogół koszt jest bardzo niski i nieodczuwalny dla naszego portfela. W przypadku przyczep UNITRAILER, które zostaną ubezpieczone w Generali oferowana jest specjalna zniżka, która pozwala załapać się na dolną część tego przedziału. Wystarczy wejść na stronę przygotowaną specjalnie dla Klientów kupujących nasze przyczepki: www.bezpieczny.pl/unitrailer i obliczyć składkę. Zakupu OC dokonuje się online.
ubezpieczenie oc przyczepki samochodowej

Kiedy należy wykupić ubezpieczenie przyczepki

Termin wykupu ubezpieczenia przyczepki przypada maksymalnie na dzień jej rejestracji w Wydziale Transportu i Komunikacji. Urzędnik nie wyda nam dowodu rejestracyjnego jeśli nie pokażemy mu aktualnej polisy OC.

Najlepszą i najwygodniejszą chwilą wydaje się więc chwila zakupu przyczepki. Nasza firma udostępnia wszystkie niezbędne dane do ubezpieczenia takie jak nr VIN, DMC, rok produkcji przyczepy, liczbę osi itd. od razu po zakupie i dzięki współpracy z firmą Generali pozwala na automatyczne przełączenie do konsultanta, który obliczy składkę. W ten sposób można mieć wszystkie niezbędne dokumenty oraz przyczepkę dostarczoną bezpośrednio pod dom bez wychodzenia z domu.

Ubezpieczenie przyczepy samochodowej jest wymagane do każdej przyczepy, która porusza się po polskich drogach. Warto je wykupić już podczas zakupu przyczepy, by później bez problemu ją zarejestrować i użytkować bez obaw o kary lub dodatkowe koszty..

pixel