Darmowa dostawa od 500,00 zł

Przyczepa samochodowa – jakie są konsekwencje prawne jazdy bez dokumentów i ważnego OC?

2019-12-10
Przyczepa samochodowa – jakie są konsekwencje prawne jazdy bez dokumentów i ważnego OC?

Przyczepa samochodowa – jakie są konsekwencje prawne jazdy bez dokumentów i ważnego OC?

W świetle prawa polskiego przyczepa traktowana jest jako samodzielny pojazd, który wymaga odpowiednich dokumentów, aby móc się z nim poruszać po drodze. Zarejestrowanie i ubezpieczenie przyczepki to dwa obowiązujące wymogi w przypadku przyczep lekkich. Co jeśli będziemy ciągnąć przyczepę na haku bez rejestracji lub wykupionego ubezpieczenia OC.

Poruszanie się po drodze z niezarejestrowaną przyczepą

Zakup przyczepy u renomowanych producentów to pewność uzyskania niezbędnych dokumentów potrzebnych do rejestracji takich jak: faktura kupna na dane osoby lub firmy, która będzie właścicielem przyczepki, certyfikat autoryzacyjny oraz homologacja przyczepki na wybrane DMC. Jeśli nabędziesz przyczepę używaną bez odpowiednich dokumentów miej na uwadze fakt, że w razie kontroli policyjnej możesz otrzymać grzywnę. Obowiązkiem posiadacza przyczepy jest jej rejestracja i uzyskanie do niej tablicy rejestracyjnej. Cały proces w Wydziale Komunikacji zajmuje kilkadziesiąt minut i generuje mniejsze koszty niż kontrola drogowa w chwili, gdy poruszalibyśmy się z niezarejestrowaną przyczepą. Łączna kwota wyrobienia dowodu rejestracyjnego i otrzymania tablicy rejestracyjnej to 94 zł. Do tego doliczamy dodatkowo 13,5 zł za pozwolenie czasowe i znaki legalizacyjne oraz 1,5 zł opłat ewidencyjnych. Cały koszt za rejestrację przyczepki to nieco ponad 120 złotych. Mandat za poruszanie się po drodze z przyczepą bez odpowiedniej tablicy rejestracyjnej może kosztować kierowcę nawet 5 tysięcy złotych! Nie wspominając o sytuacji w której dojdzie do wypadku drogowego – wtedy konsekwencje są większe i mogą skutkować nawet zabraniem kierowcy prawa jazdy. Dlatego zalecamy, jeśli już planujesz kupić przyczepę, pamiętaj aby była ona nowa i pochodziła z wiarygodnego sklepu.

Ubezpieczenie przyczepki samochodowej

Ubezpieczenie OC idzie w parze wraz z wizytą w Wydziale Komunikacji, ponieważ bez ważnego OC przyczepka nie przejdzie pomyślnie rejestracji. Oczywiście można wyszukać ubezpieczenie przyczepki online, gdzie zapoznasz się z różnymi ofertami i wybierzesz tę, która będzie Twoim zdaniem najlepsza. Kwota ubezpieczenia przyczepki jest zależna od indywidualnych ofert firm ubezpieczeniowych. Przedział cenowy ubezpieczenia OC dla przyczepek lekkich w skali roku to: 50-100 zł. Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie przyczepki online to zapoznaj się wcześniej z opinią innych użytkowników na temat różnych agencji. Pozwoli Ci to zaobserwować, które są przez nich polecane a które odradzane. W ten sposób zaoszczędzisz czas na samodzielne poszukiwania i nie skorzystasz z usług firmy, która nie jest polecana.

Jakie są konsekwencje poruszania się z nieubezpieczoną przyczepą samochodową?

Jazda z przyczepą bez ważnego OC i kontrola policyjna może skutkować jedną z poniższych sytuacji:

 1. Natychmiastowe zakończenie jazdy z przyczepą i brak możliwości dalszej podróży bez wcześniejszego wykupienia OC
 2. Zabranie dowodu rejestracyjnego do chwili ubezpieczenia przyczepki samochodowej
 3. Nałożenie na właściciela kary finansowej

  Kary finansowe dla kierowców poruszających się z nieubezpieczonym pojazdem lub przyczepą diametralnie wzrosły, dlatego zalecane jest, aby pamiętać i zawsze mieć aktualne ubezpieczenie przyczepki. W 2019 roku ceny za jazdę z nieubezpieczoną przyczepką wynosiły:

  • 150 zł – termin 3 dni od wygaśnięcia polisy
  • 380 zł – termin od 4 do 14 dni od chwili wygaśnięcia ubezpieczenia
  • 750 zł – przyczepka nieubezpieczona powyżej 14 dni i dłużej

Nie warto próbować zaoszczędzić kilku złotych na ubezpieczenie, ponieważ w chwili kontroli policyjnej suma ta będzie wielokrotnie przewyższać cenę ubezpieczenia. Nie tylko ubezpieczenie przyczepki ochrania Ciebie i Twój pojazd w razie kolizji drogowej jak również zapewnia Ci bezpieczeństwo w sytuacji, kiedy kolizja nastąpiła z Twojej winy.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
pixel