Darmowa dostawa od 500,00 zł

Wynajem przyczepki samochodowej - wszystko co musisz wiedzieć

2019-06-25
Wynajem przyczepki samochodowej - wszystko co musisz wiedzieć

Co musisz wiedzieć decydując się na wypożyczenie przyczepki samochodowej?

Po pierwsze, zacznijmy od tego, że aby móc prowadzić przyczepkę samochodową Twoje auto musi mieć zamontowany hak holowniczy. W sytuacji, kiedy posiadany pojazd nie posiada haka holowniczego, trzeba zainwestować w jego zakup. W każdej chwili możesz dokupić pasujący hak np. w sklepie z częściami do przyczep. Po jego montażu w swoim aucie będziesz mógł nie tylko w każdej chwili ciągnąć przyczepkę na haku, ale również umieścić na nim bagażnik rowerowy.

Po drugie, należy wiedzieć, kto jest uprawniony do ciągnięcia przyczepki samochodowej. Każdy, kto posiada kategorię B może prowadzić pojazd z zaczepioną przyczepką samochodową. Musisz mieć jednak na uwadze dopuszczalną masę całkowitą jaką oferuje Twoje auto. Taką informację odszukasz na ostatniej stronie dowodu rejestracyjnego pod pozycją „O.2.” dla przyczep lekkich lub „O.1” w przypadku przyczep ciężkich hamowanych.

Wszystkie przyczepki samochodowe mające DMC od 300 kg do 750 kg są określane jako przyczepy lekkie, dzięki czemu, aby ją ciągnąć nie trzeba mieć dodatkowych uprawnień. Jeśli Twoje auto ma w dowodzie rejestracyjnym w polu „O.2” wartość np. 650 kg, to tyle maksymalnie może ważyć ciągnięta przez ten pojazd przyczepka wraz z ładunkiem. Przyczepka także powinna mieć wpisana taką lub niższą wartość. Wyższe niż w Twoim aucie DMC w dowodzie rejestracyjnym przyczepy narazi Cię na mandat i konieczność odłączenia przyczepy np. w przypadku kontroli drogowej policji. Wypożyczalnie przyczep bardzo rzadko wspominają o tym fakcie pozwalając nieświadomym kierowcom ciągnąć zbyt ciężkie ładunki, co sprawia że może nawet dojść do bardzo groźnego wypadku.

Wynajem przyczepki samochodowej

Większość kierowców posiadających przyczepkę samochodową na własność ceni sobie komfort przewożenia rzeczy, w każdej sytuacji, bez ograniczeń czasowych i pieniężnych. Decydując się na wynajem przyczepki samochodowej masz możliwość skorzystania z niej w określonym przedziale czasowym za konkretną kwotę. Co jest zatem lepszym rozwiązaniem? Kupno czy wynajem przyczepki samochodowej? Przedstawimy plusy i minusy, aby każdy mógł zdecydować, która opcja wyboru jest dla niego korzystniejsza. Zanim zdecydujesz się na wybór przyczepy określ do czego będziesz jej potrzebował.

Zastosowanie przyczepek samochodowych jest bardzo duże. Można w niej transportować materiały budowlane, doskonale się sprawdzi podczas przeprowadzki, bez problemu przewiezie sprzęt ogrodowy a nawet rowery, quady i motocykle. Dzięki różnorodnemu zastosowaniu jednego sprzętu istnieje bardzo duża szansa, że przyda nam się ona więcej razy, niż przypuszczaliśmy. W przypadku wynajmu przyczepki samochodowej niewątpliwym plusem jest to, że możesz ją wypożyczyć tylko na dobę lub nawet kilka dni zależności od zapotrzebowania. Kolejnym plusem jest to, że nie musisz martwić się o to, gdzie ją przechowywać, ponieważ jesteś w jej posiadaniu przez określony czas.

Trzeba tu jednak zaznaczyć, że nowoczesne przyczepy ze składanym dyszlem można postawić na tylnej burcie i dzięki temu zajmują kilkukrotnie mniej miejsca. Trzecim plusem, który zdaje się być najważniejszym, jest brak konieczności wydawania dużej kwoty za jednym razem. Wynajem przyczepki jest co prawda dużo droższy w dłuższym okresie, jednak jeśli jest Ci potrzebna tylko przez 1-2 dni w ciągu roku lepiej jest ją wypożyczyć. Wypożyczona przyczepka jest już ubezpieczona i zarejestrowana. Ty ją tylko użytkujesz i nie przejmujesz się dodatkowymi obowiązkami związanymi z jej posiadaniem oraz wymianą części eksploatacyjnych.

Mimo tego, że wynajem posiada tak wiele zalet, to należy wspomnieć również o występujących minusach. Każdy wynajem przyczepki samochodowej wiąże się z kosztami. Zazwyczaj wypożyczalnia przyczep określa minimalny czas na jaki możesz wypożyczyć przyczepę. Jest to od kilku godzin do nawet całej doby. W takim wypadku niezależnie czy będziesz potrzebował jej tylko na godzinę bądź pół dnia, będziesz musiał zapewne zapłacić za 24h wypożyczenie.

Drugi minus jest taki, że ogranicza nas czas pracy wypożyczalni. Istnieją co prawda całodobowe wypożyczalnie przyczep dające możliwość wypożyczenia i zwrócenia przyczepy o dowolnej godzinie jednak są one wciąż mniejszością. W większości przypadków będziesz musiał zmieścić się w godzinach roboczych typu 8:00-16:00. Jeśli Ci się to nie uda konieczne będzie zapłacenie za kolejną dobę wynajmu, co podnosi koszty. Do wypożyczalni trzeba też podjechać i to dwukrotnie – wypożyczając i zwracając wypożyczoną przyczepkę. To dodatkowo wydłuża czas całej operacji oraz podnosi koszty ponoszone na dojazd.

Wypożyczalnie przyczep nie zawsze mają też na stanie taki rodzaj przyczepy, jaki aktualnie potrzebujesz. Ich stan techniczny też nierzadko łagodnie mówiąc nie jest najlepszy, co niestety grozi poważnym niebezpieczeństwem dla Twojego ładunku, auta, czy nawet zdrowia. Kolejnym ryzykiem podczas wynajmu przyczepki jest to, że w razie jej uszkodzenia bądź którejś z jej części najczęściej koszty ponosi osoba, która w danym czasie użytkowała przyczepę.

Niepotrzebny stres i pośpiech wynikający z ciągle naliczanych opłat oraz ryzyko ponoszenia kosztów w razie uszkodzenia wynajmowanej przyczepy wydają się przemawiać za zakupem własnej przyczepki, gdy tylko zamierzasz użytkować ją częściej niż 1-2 razy w roku.

Przyczepka samochodowa – kupić czy wynająć?

Często, zanim się zdecydujemy na zakup przyczepy samochodowej, zastanawiamy się, gdzie ją trzymać, po co wydawać na nią pieniądze, skoro przyda nam się tylko raz. Nic bardziej mylnego. Zakup przyczepki samochodowej zapewni Ci komfort w wielu sytuacjach. Po pierwsze zapomnij o przepłacaniu w wypożyczalniach przyczepek, wypełnianiu dokumentów oraz problemach ze stanem technicznym wypożyczanych przyczep! Przyczepa towarowa sprawdzonej marki zapewni możliwość użytkowania przez wiele lat. Co więcej, decydując się na zakup własnej przyczepki samochodowej zyskujesz 2 lata gwarancji, dzięki czemu, nawet jeśli zostanie ona uszkodzona, Ty nie musisz martwić się żadnymi kosztami. Przyczepki samochodowe lekkie nie muszą przechodzić przeglądu, więc jedynym obowiązkiem, który musisz wypełniać jest opłacenie ubezpieczenia OC.

Po drugie, nie musisz martwić się o brak miejsca do jej przechowywania. Decydując się na przyczepkę samochodową z plandeką i stelażem możesz trzymać ją na zewnątrz. Wodoodporna plandeka ochroni rzeczy, które znajdują się na przyczepce. Dodatkowo, wspominane wcześniej przyczepy z uchylnym dyszlem, możesz złożyć i oprzeć w dowolnym miejscu. Najważniejszą kwestią jest jednak to, że posiadając swoją własną przyczepkę samochodową zyskujesz pełną niezależność i wolność na co dzień. Możesz w dowolnej chwili podpiąć ją do swojego samochodu i przewieźć wszystkie rzeczy w szybki oraz bezpieczny sposób. Znasz jej stan techniczny i masz pewność, że nie zawiedzie na trasie. Jeśli o nią dbasz jest czysta i dostosowana do Twoich potrzeb.

Zakup przyczepki samochodowej ma zdecydowanie więcej plusów niż wynajem, jeśli masz zamiar użytkować ja częściej niż 1-2 razy w roku. Jednorazowy koszt szybko zwróci Ci się podczas codziennej eksploatacji, a w dłuższym okresie pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Jeśli jednak zamierzasz użyć przyczepy tylko jednorazowo, to rozejrzyj się za całodobową wypożyczalnią przyczep w swojej okolicy i zwróć szczególną uwagę na koszt wynajmu, dokumenty oraz stan techniczny wypożyczane.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
pixel