Darmowa dostawa od 500,00 zł

7 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze przyczepy ogrodowej

2024-06-27

7 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze przyczepy ogrodowej

Posiadanie niezawodnej, lekkiej przyczepy ogrodowej do przewozu sprzętu, materiałów budowlanych lub innych towarów, pozwala na wygodny i bezpieczny transport. Przy wyborze przyczepy dobrze sprawdzić kilka istotnych parametrów – od ładowności i jakości materiałów wykorzystanych do jej konstrukcji, po funkcje bezpieczeństwa i udogodnienia. W artykule przedstawiamy 7 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze przyczepy ogrodowej.

1. Ładowność i rozmiar przyczepy

Przyczepy lekkie mają zwykle długość od 150 do 300 cm, szerokość od 100 do 160 cm a wysokość burty sięga od 30 do 70 cm. Do przewożenia wielkogabarytowych towarów odpowiednia będzie solidna przyczepa o dużej powierzchni ładunkowej i wzmocnionej konstrukcji. Mała i zwrotna przyczepka sprawdzi się idealnie, jeśli planujesz transportować np. lekkie materiały budowlane. W zależności od wybranego modelu przyczepy lekkiej jej DMC wraz z ładunkiem nie może przekroczyć określonej wartości, która wynosi maksymalnie 750 kg.

Przekraczanie maksymalnej ładowności przyczepy może prowadzić do:

  • utraty stabilności w trakcie transportu,
  • większego zużycia przyczepy,
  • uszkodzenia przyczepy, jak i ładunku.

Ważne jest też, aby wybrać przyczepę dopasowaną do samochodu. Informacje o DMC pojazdu, a także zespołu pojazdów znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym na pozycjach F.2 i F.3. Różnica między nimi to DMC przyczepy, którą możesz holować swoim autem.

2. Konstrukcja przyczepy i jej trwałość

Użycie dobrej jakości materiałów do budowy przyczepy i odpowiednie wzmocnienie jej konstrukcji przesądza o jej trwałości i bezpieczeństwie. Rama powinna być solidna, wykonana z wytrzymałych materiałów, takich jak stal lub aluminium. Zwróć uwagę na wzmocnienia i spoiny – czy są w stanie wytrzymać naprężenia w trakcie transportu? Wzmocniona rama oraz osie zapewniają bezpieczeństwo. Przyczepa powinna być też odporna na warunki atmosferyczne. Zastosowanie właściwych powłok i komponentów zabezpiecza ją przed korozją i ma wpływ na jej trwałość.

3. Bezpieczeństwo

Podczas wyboru lekkiej przyczepy ogrodowej przyjrzyj się zastosowanym rozwiązaniom, które wpływają na jej stabilność i widoczność oraz zabezpieczają towar w trakcie transportu. Przyczepa powinna być wyposażona w światła tylne, obrysowe i odblaski. Koła umieszczone po bokach powierzchni transportowej poprawiają jej stabilność. Antypoślizgowe i wzmocnione od spodu podłogi uniemożliwią przesunięcie się przewożonego ładunku. Przyczepa wyposażona w stelaż z plandeką, podwyższone burty czy pokrywę aluminiową to dodatkowa ochrona ładunku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

4. Łatwość załadunku i rozładunku

Dostępność przestrzeni ładunkowej pozwala znacznie usprawnić załadunek i rozładunek, nawet większych i cięższych towarów. Upewnij się, czy wybrany model przyczepy posiada udogodnienia takie jak:

  • możliwość otworzenia lub zdemontowania tylnej burty,
  • uchylny dyszel umożliwiający wyładunek sypkiego materiału,
  • koło podporowe, które pozwala na wygodne manewrowanie odpiętą z haka przyczepą.

Te rozwiązania sprawiają, że załadowanie czy wyładowanie przyczepy będzie przebiegać sprawnie i bezawaryjnie. Ponadto warto zwrócić uwagę na dostępność akcesoriów tj. kliny pod koła, które np. uniemożliwią przesunięcie się przyczepy podczas układania towaru.

5. Przechowywanie przyczepy

Przy wyborze przyczepy nie zapomnij o uwzględnieniu miejsca do jej przechowywania. Model wyposażony w uchylny dyszel można ustawić na tylnej burcie i garażować nawet w przypadku ograniczonej przestrzeni. Jeżeli planujesz trzymać przyczepę na zewnątrz, wybierz wytrzymały model skonstruowany z materiałów wysokiej jakości – nienarażony na korozję. Zabezpieczony dodatkowo pokrowcem może być na stałe zaparkowany przed budynkiem.

6. Dostosowanie przyczepy do potrzeb

Wybierz model przyczepy, do której można dopasować dodatkowe akcesoria i w ten sposób przystosować ją do swoich potrzeb. Jeśli planujesz przewozić delikatniejsze towary tj. sprzęt AGD lub ozdobne krzewy, dobierz dodatkowe boczne burty. Siatki zabezpieczające, pokrywy aluminiowe czy odporny na rozdarcia pokrowiec także ochronią towar. Natomiast zabezpieczenia antykradzieżowe sprawią, że transport za każdym razem będzie przebiegał bezstresowo i bezpiecznie.

7. Gwarancja

Zapoznaj się z gwarancją oferowaną przez producenta przyczepy. Zwróć uwagę na długość okresu gwarancyjnego. Im dłuższy czas gwarancji, tym dłuższa ochrona i pomoc przy potencjalnej awarii. Długoletnia umowa gwarancyjna pokazuje też, że producent ma pewność co do jakości przyczepy.

Przyczepy ogrodowe z serii Garden Trailer

Wszystkie modele przyczep Garden Trailer, które znajdziesz w ofercie Unitrailer, są wytrzymałe i ładowne, z możliwością dostosowania do osobistych potrzeb. To solidne i bezpieczne przyczepy jednoosiowe lub dwuosiowe, o wzmocnionej powierzchni transportowej w różnych rozmiarach. Dostępne są modele kiprowane, z otwieraną tylną burtą, z wodoodporną i antypoślizgową podłogą. Przy zakupie otrzymasz 2-letnią gwarancję, a także wsparcie specjalistów zarówno podczas wyboru, jak i w trakcie użytkowania przyczepy. Sprawdź udogodnienia, w które wyposażono modele z serii Garden Trailer i znajdź przyczepę, która spełni wszystkie Twoje wymagania.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel