Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jaka przyczepa ogrodowa będzie dla Ciebie najlepsza?

2024-06-17

Potrzebujesz wytrzymałej, lekkiej przyczepy ogrodowej, dzięki której wygodnie przewieziesz różnego rodzaju materiały? Przy tak dużej liczbie dostępnych marek i modeli przyczep, wybór tej właściwej może wydawać się trudny. W artykule podpowiadamy, na jakie elementy przyczepy warto zwrócić uwagę i jak wybrać model dostosowany do potrzeb.

Jak wybrać odpowiednią przyczepę ogrodową?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie przyczepy, zastanów się, jakie masz potrzeby w zakresie transportu. Określ swoje wymagania dotyczące ładowności, powierzchni transportowej czy dodatkowych elementów zabezpieczających. Czynnikiem, który ułatwi podjęcie decyzji, mogą też być pewne udogodnienia związane z przechowywaniem przyczepy, np. uchylny dyszel. Aby móc znacznie zawęzić wybór, warto więc przemyśleć kilka kwestii.

 • Jakie materiały będę przewozić?
 • Jaki rozmiar i jak dużą masę będą miały przewożone ładunki?
 • Jak często będę używać przyczepy?
 • Czy potrzebuję przyczepy otwartej, czy zamkniętej?
 • Jakie DMC ma moje auto? Czy DMC zespołu pojazdów nie przekroczy 3,5 tony?
 • Czy potrzebuję dodatkowych akcesoriów tj. burty, pokrowce, siatki zabezpieczające?

Rozmiar i ładowność lekkiej przyczepy samochodowej

Na początku spróbuj określić wymiary i masę ładunków, które planujesz przewozić, co pozwoli ustalić, jaki model przyczepy będzie najbardziej odpowiedni. Upewnij się, jak dużą powierzchnię transportową potrzebujesz. Większość lekkich przyczep ma długość od 150 do 300 cm, szerokość od 100 do 160 cm i wysokość burty od 30 do 70 cm.

Dopuszczalna masa całkowita (DMC) przyczepy wynosi minimalnie 300 kg, a maksymalnie 750 kg. To oznacza, że jej waga wraz z ładunkiem nie może przekroczyć ustalonej wartości. Natomiast ładowność lekkiej przyczepki ważącej około 130 kg wyniesie 620 kg. Jeśli zamierzasz często przewozić ciężki towar, którego masa będzie zbliżona do maksymalnej ładowności przyczepy, rozważ zakup modelu o wytrzymałej ramie i wzmocnionych osiach.

Ważne jest też DMC Twojego auta. Informacje o dopuszczalnej masie pojazdu oraz zespołu pojazdów znajdują się w dowodzie rejestracyjnym na pozycjach F.2 i F.3.

Jakie materiały planujesz przewozić?

Oprócz wymagań dotyczących ładowności określ swoje potrzeby, biorąc pod uwagę rodzaj ładunku, który będziesz najczęściej przewozić. Czy będziesz transportować drewniane deski lub rury? Piasek? Materiały budowlane? A może sprzęt sportowy lub meble? Modele przyczep UNITRAILER wyposażone są w różne dodatkowe akcesoria, które ułatwiają rozładunek lub dodatkowo zabezpieczają towar. Elementy takie jak zdejmowane burty, koła podporowe, stelaże z plandeką można też dokupić osobno.

W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na przyczepę:

 • o niewielkiej masie, co pozwoli na uzyskanie wysokiej ładowności.
 • o odpowiednio dużej przestrzeni ładunkowej umożliwiającej przewiezienie wielkogabarytowych towarów.
 • o wytrzymałej ramie i wzmocnionych osiach, które gwarantują doskonałą wytrzymałość.
 • o podwyższonych burtach, co pozwala na bezpieczny transport sprzętu czy roślin.
 • posiadającą możliwość otworzenia lub zdemontowania tylnej burty, co znacznie ułatwia załadunek i rozładunek oraz przewożenie długich towarów.
 • z wodoodporną i antypoślizgową podłogą, która uniemożliwi przesuwanie się towaru.
 • z możliwością kiprowania, aby ułatwić wyładunek sypkiego materiału.
 • z kołem podporowym, które pozwala na wygodne manewrowanie przyczepą odpiętą z haka.
 • wyposażoną w stelaż z plandeką, plandekę płaską czy pokrywę aluminiową, aby dodatkowo zabezpieczyć ładunek.

Solidna konstrukcja modeli przyczep z serii Garden Trailer dostępnych w ofercie UNITRAILER pozwala na dopasowanie dodatkowych akcesoriów i przystosowanie przyczepy do indywidualnych potrzeb. Można na przykład dokupić dodatkowe boczne ścianki, siatki zabezpieczające, uchwyty czy systemy mocowania.

Przechowywanie przyczepy ogrodowej

Przed zakupem upewnij się, czy zaparkowana przyczepa nie będzie zajmować zbyt dużo miejsca. Wszystkie modele Garden Trailer niezależnie od rozmiaru można pionowo garażować, ponieważ są wyposażone w uchylny dyszel. Ustawienie ich na tylnej burcie ze złożonym dyszlem pozwala na zaoszczędzenie miejsca podczas przechowywania. Przyczepa bez problemu zmieści się w garażu, ale można ją też postawić na zewnątrz, na przykład opartą o elewację budynku i zabezpieczyć dodatkowo pokrowcem, aby zwiększyć jej ochronę.

Udogodnienia w przyczepach ogrodowych UNITRAILER

W naszej ofercie dostępne są wytrzymałe i ładowne przyczepy jedno i dwuosiowe. Są wykonane z ocynkowanej stali i odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Powierzchnia transportowa jest wzmocniona a podłoga wodoodporna i antypoślizgowa.

Większość modeli wyposażonych jest w uchylny dyszel i posiada otwieraną tylną burtę, dzięki czemu rozładunek trwa zaledwie kilka minut. Do każdej przyczepy możesz dokupić dodatkowe wyposażenie, na przykład burty bis i siatkowe, koła podporowe, uchwyty czy zabezpieczenia antykradzieżowe. W ten sposób dostosujesz przyczepę do swoich potrzeb.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel