- Z jaką prędkością można holować samochód osobowy w obszarze zabudowanym, a z jaką po drodze dwujezdniowej,
- jakie zasady obowiązują obu kierowców biorących udział w holowaniu,
- kiedy prawo zabrania holowania samochodu,
- dlaczego warto wybrać trasę wykluczającą obszary zabudowane.
Przyczepka a prawo
Popularne
Jazda z przyczepką wymaga znajomości przepisów oraz odpowiedniej techniki. Czy wiesz, jakie obowiązują limity prędkości w terenie zabudowanym, na drogach ekspresowych czy autostradach? Czy istnieją istotne różnice w ograniczeniach związane z rodzajem holowanej własnej przyczepy? W artykule przedstawiamy aktualne zasady ruchu drogowego oraz praktyczne wskazówki, jak bezpiecznie prowadzić zestaw pojazdów.
Czy mając prawo jazdy kategorii B, możesz ciągnąć przyczepkę? Jeśli tak, to jaką? Wbrew pozorom te i podobne pytania zadaje sobie wielu kierowców planujących przewozić ładunki na większą odległość czy wybierających się na wakacje przyczepą kempingową, a przepisy wyznaczają w tej kwestii jasne standardy.
Jaką przyczepkę kupić, żeby spełniła wszystkie nasze wymagania? To często spore wyzwanie. Choć parametrów do rozważenia jest naprawdę sporo, jeden z nich ma kluczowe znaczenie – rozmiar przyczepki, który decyduje o jej praktycznym zastosowaniu. W tym artykule porównamy dwa modele przyczepek na kat. B, które różnią się wymiarami przestrzeni ładunkowej – Unitrailer Garden 200 oraz Garden 230 – i sprawdzimy, czy rozmiar naprawdę ma znaczenie!
Kategoria B ma pewne ograniczenia związane chociażby z holowaniem. Kierowca wyposażony w podstawowe prawo jazdy, nie może ciągnąć przyczepy, jeśli przekroczył jej dopuszczalną masę. Do transportowania lepiej wyposażonych przyczep kempingowych lub ciężkich lawet, potrzebne są dodatkowe uprawnienia. Do wyboru mamy specjalny wpis do prawa jazdy, czyli kod 96 lub kategorię B+E. Sprawdź, czym różnią się te uprawnienia i co dzięki nim zyskasz.
Wyeksploatowana lub uszkodzona przyczepa samochodowa, która nie nadaje się do naprawy, niepotrzebnie zajmuje miejsce na podjeździe lub w garażu. Czasami kasacja pojazdu wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Zastanawiasz się nad zezłomowaniem przyczepy samochodowej?
Kodeks drogowy pod pewnymi warunkami dopuszcza możliwość samodzielnego holowania pojazdów. Przy transporcie samochodu ciężarowego z przyczepą mogą pojawić się problemy związane z utrzymaniem stabilności i trudności w manewrowaniu. Dlatego przy holowaniu ciężarówki ważna jest nie tylko znajomość przepisów i doświadczenie. Wymagane są również odpowiednie uprawnienia oraz specjalistyczny sprzęt.
Odpowiednie zabezpieczenie auta na lawecie jest niezwykle ważne. Prawidłowe użycie akcesoriów mocujących o właściwych parametrach pozwoli uchronić cenny ładunek przed uszkodzeniem. Bezpieczne zorganizowanie transportu jest też możliwe dzięki znajomości przepisów. W tym artykule przybliżymy zasady obowiązujące kierowców pojazdów z lawetą oraz odpowiemy na pytania: O czym pamiętać podczas mocowania samochodu na lawecie? Jakie akcesoria do lawet wybrać? Jak zabezpieczyć transportowany pojazd?