Darmowa dostawa od 500,00 zł

Czy przyczepa ciężka jest dla każdego? I kiedy można ciągnąc ją na haku? – przepisy i porady

2020-12-04
Czy przyczepa ciężka jest dla każdego? I kiedy można ciągnąc ją na haku? – przepisy i porady

Planujesz zakup przyczepy samochodowej,

ale nie masz wystarczającej wiedzy w tym zakresie? Zastanawiasz się, która oferta będzie dla Ciebie najlepsza oraz która cena za przyczepę okaże się strzałem w 10, a która nie? W naszym sklepie znajdziesz szeroki asortyment przyczep lekkich w różnych wymiarach i różnych cenach. Wiemy, jak istotne jest rozszerzanie swojej oferty zakupowej, dlatego od niedługiego czasu możesz wyszukać u nas również przyczepy ciężkie. Katalog przyczep ciężkich i ich kompletny opis powoduje, że wszystkie niejasne kwestie zostają rozwiane wraz z zapoznaną treścią.

Przyczepa lekka vs. przyczepa ciężka, którą wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem przyczepy ciężkiej, ale nie do końca wiesz, jak to wygląda – świetnie trafiłeś. Przyczepy ciężkie charakteryzują się tym, że są dedykowane do transportu ciężkich sprzętów budowlanych, niewielkich pojazdów czy europalet. Doskonale sprawdzą się podczas remontu, dla firm budowlanych i transportowych. Ich stabilna konstrukcja, demontowalne wszystkie burty, koła schowane pod podłogą przyczepy, grubsza sklejka niż w przypadku przyczep jednoosiowych i możliwość dostosowywania ich pod swoje potrzeby jak np. wypełnienie burt sklejką, powoduje, że cieszą się one sporym uznaniem wśród firm branżowych.

Przyczepy lekkie

są przeznaczone do transportu lżejszych gabarytów. Częściej dedykowane są do transportu bioodpadów ogrodowych, mebli, sprzętów RTV lub AGD. Ich zakup sprawdzi się zdecydowanie bardziej dla indywidualnych osób niż firm. Lekkie, zwrotne przyczepki z możliwością uchylnego dyszla powodują, że sprawdzą się w każdej sytuacji. Ich ładowność przy DMC 750 kg wynosi ponad 620 kg, dlatego w zupełności sprawdzą się do codziennego użytkowania.

Przyczepa ciężka – jakie prawo jazdy?

W sytuacji, kiedy zastanawiasz się nad zakupem przyczepy ciężkiej, ale nie wiesz jak to jest od strony formalnej – śpieszymy z wyjaśnieniami. Ogólnie przyjęty przepis informuje o tym, że przyczepy ciężkie można ciągnąć na haku tylko wtedy, gdy mamy do tego odpowiednią kategorię prawa jazdy B+E. Jest to nieprawda! Podział na przyczepy jest bardzo prosty. Mamy przyczepy lekkie z dopuszczalną masą całkowitą do 750 kg, które zazwyczaj nie mają zamontowanego hamulca najazdowego oraz przyczepy ciężkie, czyli te powyżej 750 kg, które hamulec najazdowy posiadają obowiązkowo.

W sytuacji, kiedy mamy przyczepę lekką z DMC 750 kg i chcemy ją ciągnąć na haku pojazdu, a posiadamy tylko i wyłącznie kat. B – nie ma z tym żadnego problemu. Do tego w zupełności wystarcza nam kategoria b. Jeżeli planujesz ciągnąć przyczepę ciężką na haku, a dalej masz tylko kategorię B, to również jest taka możliwość w dwóch przypadkach:

  1. Gdy zespół pojazdów pojazd + przyczepa i ich łączna dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 1250 kg.
  2. Gdy posiadamy dodatkowy kod 96

Prawo jazdy: kod 96 – jakie daje uprawnienia?

Uprawnienia, które daje kod 96 są konkretne i jasne. Poniżej przedstawiamy na co pozwala kod 96.

  • poruszanie się pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t
  • poruszanie się pojazdem samochodowym wymienionym powyżej wraz z przyczepą lekką
  • zestawem pojazdów o DMC nie przekraczającej 4250 kg składającym się z pojazdu samochodowego wymienionego powyżej i przyczepy innej niż przyczepa lekka

Przepisy są nieco zawiłe dla osoby, która się tym nie interesuje, natomiast warto pamiętać, że istnieją rozwiązania, które umożliwią ciągnięcie na haku przyczepy ciężkiej bez posiadania kategorii B+E. Każda zainteresowana osoba może zaczerpnąć informacji w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Jeżeli nie wiesz, mimo wszystko, na jaką przyczepę się zdecydować – zadzwoń do odpowiednich osób. Konsultanci pomogą w doborze odpowiedniej przyczepy. Podpowiedzą nie tylko jaka przyczepa samochodowa będzie lepiej nadawała się do Twoich potrzeb, ale również doposażą ją w odpowiednie akcesoria. Zaufaj odpowiednim osobom i inwestuj w przyczepkę z pewnych źródeł!

pixel